måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöentreprenörer växlar upp Salads and Smoothies

Sedan starten 2009 har snabbmatskedjan Salads and Smoothies växt till fem restauranger. Under hösten gör företaget sina första etableringar utanför Malmö, med nya restauranger i Lund och Helsingborg.

Parallellt letar bolaget lokaler på en rad platser runt om i Sverige, däribland Göteborg och Stockholm. Den aggressiva tillväxten ska i huvudsak ske med egen kraft och tidigare planer på att hitta franchisetagare sparas till framtida utlandsetableringar.

— Så långt vi kan ska vi växa med eget kapital och ägartillskott. Om vi accelererar tillväxten kan vi behöva mer pengar, säger Alexander Zinnert.

Han har grundat Salads and Smoothies tillsammans med krögaren Henrik Regnér, som äger och driver restaurang Atmosfär i centrala Malmö, samt Sammy Challal, som har en bakgrund från webb- och mediebolaget Quickspot i Malmö. Med som ägare finns även Dan och Ulf Magnusson, ägare till byggbolaget Otto Magnusson, som köpte en fjärdedel av aktierna i början av 2012.

Salads and Smoothies närapå dubblade omsättningen under 2012 till 27 miljoner kronor. I år räknar ledningen med att nå 40 miljoner. Inräknat centralköket i Malmö, som även framöver kommer sköta tillagningen av dressingar och prepareringen av råvaror, sysselsätter Salads and Smoothies 28 anställda.

Erik Olausson

Sedan starten 2009 har snabbmatskedjan Salads and Smoothies växt till fem restauranger. Under hösten gör företaget sina första etableringar utanför […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.