fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya Lundakontoret blir mjukvarucenter för Fingerprint Cards

Innan årsskiftet ska uppåt tio personer arbeta i börsnoterade Fingerprint Cards nya Lundakontor, som öppnar i slutet av sommaren. Kontoret kommer fungera som ett utvecklingscenter för mjukvara åt det hårdvaruinriktade Göteborgsbolaget. Och första högprofilerade värvningen från Lunds mobilkluster är redan i hamn.

Ny chef för system- och mjukvaruutveckling blir Sebastian Weber, som tidigare varit chef för ST-Ericssons mjukvaruutveckling inom Linux. Tidigare under vintern har Fingerprint Cards även värvat Jonas Andersson från en post som affärsutvecklingschef på Precise Biometrics och Magnus Hansson, med ett långt förflutet på Ericsson och ST-Ericsson. Fingerprint Cards anger själva den goda tillgången till kvalificerad kompetens som främsta skälet till etableringen i Lund.

Verksamheten har i dag 20 anställda och sysselsätter ytterligare ett 20-tal konsulter. Bolaget tog i mars in 54,4 miljoner kronor i en nyemission och enligt vd Johan Carlström ska antalet anställda dubblas det närmaste året. Utöver Lund är bolaget i färd med att öppna kontor i Tokyo, Seoul och Shanghai. Sedan i höstas finns även en adress i San Fransisco.

— Vi öppnar troligen Lundakontoret i augusti eller september. Vi får se om det blir på Ideon, i Sony-huset eller vart det blir. Det finns ju ganska gott om plats numera, säger Johan Carlström.

Fingerprint Cards teknik för fingeravtrycksläsning har tidigare främst använts i säkerhetssystem för kinesiska banker men sedan ett par år tillbaka är bolaget inriktat på mobilmarknaden. 90 procent av intäkterna kommer från hårdvara men Lundakontoret kommer vara helt fokuserat på mjukvaruutveckling för Android- och Windowsmobiler, uppger Johan Carlström.

— Mjukvaran kring systemen är en nödvändig del och blir viktigare och viktigare, säger han.

Fingerprint Cards är noterat på Stockholmsbörsens small cap-lista. Omsättningen första kvartalet landade på 9,1 miljoner kronor. Bland konkurrenterna fanns tidigare AuthenTec, som bland annat levererat hårdvaran till Precise Biometrics Tactivo-skal. AuthenTec köptes dock upp av Apple i oktober.

Erik Olausson

Innan årsskiftet ska uppåt tio personer arbeta i börsnoterade Fingerprint Cards nya Lundakontor, som öppnar i slutet av sommaren. Kontoret […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.