tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Pergamum skrotar Lundaverksamhet

En läkemedelskandidat mot hörselgångsinflammation som tagits fram av Lundaföretaget Dermagen har gett positiva resultat i en patientstudie. Det hindrar inte moderbolaget Pergamum att samla koncernens verksamhet i Stockholm, vilket får som konsekvens att Lundadelen läggs ner inom kort.

Dermagen bildades 2004 av forskare inom dermatologi, hudsjukdomar, från Lunds och Uppsala universitet för att utveckla en så kallad antimikrobiell peptid som verkar avdödande på bakterier och svampar. 2010 köptes bolaget av Pergamum och har sedan dess två sysselsatta i Lund.

Nu har Pergamum beslutat att konsolidera sin verksamhet till Stockholm. Deras tre dotterbolag Dermagen, PharmaSurgics i Göteborg och Lipopeptide i Stockholm ska samlas under ett tak.

Nästa steg till ett läkemedel mot hörselgångsinflammation är en kapitalkrävande fas-III studie. Pergamum söker därför en industriell partner för fortsättningen och ett färdigt preparat ligger flera år in i framtiden.

Samma grundsubstans, den antimikrobiella peptiden, tros ge effekt mot eksem, eftersom infektioner är vanligt förekommande i denna hudåkomma. En sådan studie har legat i planeringen, men skjuts nu på framtiden på grund av kapitalbrist.

Pergamum har tre huvudägare: noterade Karolinska Development, Midroc New Technology och Östersjöstiftelsen, som tillsammans äger över 90 procent. Övriga 13 ägare är grundarna och affärsänglar.

Förra året var resultatet minus 19 miljoner kronor för Dermagen och minus 144 miljoner för Pergamum, som då hade en omsättning på cirka en miljon kronor. Tillsammans hade koncernen 18 anställda.

Elisabet Ottosson

En läkemedelskandidat mot hörselgångsinflammation som tagits fram av Lundaföretaget Dermagen har gett positiva resultat i en patientstudie. Det hindrar inte […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.