torsdag 24 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ClinTrials Skåne får Vinnovamiljoner — satsar på medtek

Region Skånes bolag ClinTrials Skåne breddar verksamheten. Inom ett Vinnovaprojekt ska de framöver jobba med medicintekniska företag som vill testa tidiga idéer ute i hälso- och sjukvården.

Sedan 2010 är ClinTrials Skånes uppdrag att stödja företag och kliniker för att stimulera till fler kliniska prövningar i regionen. Vinnova beslutade nyligen ge Region Skåne 2,5 miljoner kronor per år under tre år för att driva den nya breddade verksamheten som även ger stöd till medicinteknik. Pengarna är villkorade med en utvärdering efter ett år.

För att se hur tjänsterna ska utformas har ClinTrials Skåne tidigare under året, med projektledare Fred Kjellson, i spetsen gjort en pilotstudie med några aktuella kundföretag, däribland analysföretaget Gasporox i Lund.

— De hjälpte oss förbereda och göra intervjuer med läkare, som är våra potentiella användare av ett instrument för bihålediagnostik, för att utvärdera vår produktidé, säger Gasporox projektledare Anna-Karin Wihlborg.

Hypotesen är att en väl ventilerad bihåla inte är infekterad av bakterier. Med företagets analysmetod där man mäter gaskoncentrationer ska patienter kunna identifieras som har en sådan allvarlig infektion att den kräver medicinsk behandling.

Marknadspotentialen är enligt ClinTrials Skåne stor för kliniska prövningar och vårdrådgivning.

— De här medicinteknikföretagen som vi nu riktar oss till har andra behov än de tjänster vi normalt erbjuder, samordning och avtalshjälp för kliniska prövningar. De behöver exempelvis hjälp med marknadsanalys och tidiga test i klinik, säger ClinTrials vd Ulf Malmqvist till Rapidus.

ClinTrials Skåne med 4,5 anställda har sedan starten fått åtta miljoner kronor av Region Skåne för att driva verksamheten. De har inget vinstkrav.

Gasporox har sju anställda och utvecklar sedan 2010 analysinstrument för både sjukvården och livsmedelsindustrin. Tekniken bygger på att belysa exempelvis förpackningar med laserljus och spektroskopiskt analysera koncentrationen av en specifik gas, ofta syre. Företaget har ett labbinstrument på marknaden.

Elisabet Ottosson

Region Skånes bolag ClinTrials Skåne breddar verksamheten. Inom ett Vinnovaprojekt ska de framöver jobba med medicintekniska företag som vill testa […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.