fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vetenskapsrådet backar upp Max IV

Höstens rysare ser ut att få ett lyckligt slut för Max IV-ledningen. Vetenskapsrådet beslutade på torsdagen bevilja forskningsanläggningen sin del av de efterfrågade extrapengarna.

I oktober skickade Max IV-ledningen en reviderad begäran om 177 miljoner kronor i extrapengar för att kunna slutföra bygget av forskningsanläggningen enligt nuvarande plan. I sitt beslut specificerar Vetenskapsrådet inte några siffror, men skriver att rådet åtar sig att stå för sin andel av de pengar som behövs enligt samma proportioner som för den ursprungliga kostnadskalkylen. I den står Vetenskapsrådet för 64 procent av finansieringen, medan Region Skåne, Lunds universitet och Vinnova delar på resten.

— Det vi sagt är att vi garanterar vår del av de extrapengar som behövs för upphandlingarna till acceleratorerna och lagringsringarna, säger Vetenskapsrådets generaldirektör Mille Millnert till Rapidus.

Som Rapidus berättat tidigare har redan Region Skåne flaggat för att öka sitt bidrag enligt samma princip, förutsatt att de lagliga hindren för utbetalningen kan undanröjas. Och även Lunds universitet och Vinnova är beredda att gå in med sina andelar, uppger Mille Millnert.

Men helt gratis är pengarna inte för Max IV-ledningen. Vetenskapsrådet kräver tätare kontroll över projektets fortskridande. Bland annat måste projektgruppen redovisa ekonomin kvartalsvis och stämma av vilka upphandlingar som genomförs.

— Det är bra att vi fördjupar samarbetet. Vi har planer för de närmaste tio åren och då måste Vetenskapsrådet vara med, säger Max IV-chefen Christoph Quitmann.

Du ser det inte som någon kritik mot hur projektet skötts tidigare, att Vetenskapsrådet nu håller er i kortare koppel?

— Kontakten med Vetenskapsrådet har varit för lös de senaste åren. Rådet var väldigt involverat när finansieringsplanen spikades, men de senaste 1-2 åren har de nog haft andra prioriteringar.

Erik Olausson

Höstens rysare ser ut att få ett lyckligt slut för Max IV-ledningen. Vetenskapsrådet beslutade på torsdagen bevilja forskningsanläggningen sin del […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.