lördag 16 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

QlikTech-grundare storsatsar på medicinsk data

Efter tio år i skymundan är Malmöbolaget Capish Knowledge på väg ut i rampljuset. QlikTech-grundaren Staffan Gestrelius har senaste åren satsat närmare 20 miljoner kronor på tekniken, som ska förbättra datahanteringen vid kliniska prövningar hos läkemedelsbolag.

Capishs XML-baserade mjukvara ska samla all medicinsk data om en patient på ett och samma ställe. Uppgifter som blodtryck, längdangivelser eller mätvärden från labbet lagras som små meddelanden snarare än poster i traditionella databaser. Med grafiska presentationer och fritext-sökningar kan användaren sedan analysera datan och hitta samband bland hundratusentals patienter.

Det patient-centrerade angreppssättet är nyckeln när läkemedelsbolagen exempelvis vill titta närmare på varför och för vem en läkemedelskandidat fungerar eller inte, menar Staffan Gestrelius.

— Om ett nytt läkemedel har lite sämre snittresultat än ett existerande lägger du ner det, istället för att undersöka för vilka patientgrupper det faktiskt har bättre värden, säger han.

Staffan Gestrelius, som har ett förflutet som docent i fysiologi, har arbetat heltid med Capish sedan han lämnade vd-posten på QlikTech år 2000. Fram tills för några år sedan hade bolaget ett fåtal anställda och AstraZeneca som kund. När läkemedelsjätten lade ner verksamheten i Lund tvingades bolaget lägga om taktiken.

— Men då gick QlikTech på börsen. Jag tog pengarna från min andel och satsade i Capish så vi kunde göra en ny version av programmet, säger Staffan Gestrelius.

Det senaste året har Capish mer än dubblat personalen till drygt 20 fast anställda och konsulter. Ytterligare en handfull utvecklare ska rekryteras den närmaste framtiden, och bolaget är också på väg att etablera ett kontor i Philadelphia. Parallellt har Eva Kelty, med ett förflutet från ledade poster på kontraktsforskningsbolagen Stricent och Clinical Data Care i Lund, värvats som ny vd.

Staffan Gestrelius blir kvar som arbetande styrelseordförande och ensam ägare. Han siktar på att Capish inom ett år plockat ett par stora läkemedelsbolag i USA och Europa som kunder.

Erik Olausson

Efter tio år i skymundan är Malmöbolaget Capish Knowledge på väg ut i rampljuset. QlikTech-grundaren Staffan Gestrelius har senaste åren […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.