måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Illusion Labs spel i Parkinson-studier

Mätdata från Ipadspelet Labyrinth, som utvecklats av Illusion Labs i Malmö, testas just nu på Parkinsonpatienter för att få rätt medicinering. Bakom projektet står Vaughan Clift, tidigare medicinsk doktor vid amerikanska rymdmyndigheten Nasa.

Under sin tid på Nasa utvecklade Vaughan Clift en rad olika tekniker för att mäta astronauternas hälsotillstånd. Nu är han ansvarig för läkemedelsregistrering på Ampio Pharmaceuticals, ett amerikanskt bolag som utvecklar läkemedel mot bland annat inflammation, ögon- samt njursjukdomar. Han har tidigare även arbetat för Novo Nordisk i Köpenhamn.

I Labyrinth ska spelaren balansera en kula genom en bana vilket sätter prov på finmotoriken. Genom att ge patienterna läkemedel med olika styrkor och låta dem spela Illusion Labs labyrintspel avslöjar data från surfplattans accelerometer hur väl läkemedlet verkar.

— Med hjälp av mätdata som skapas går det att se om någon har Parkinson. Ännu mer intressant är dock att det går att se till så att läkemedelsdosen blir lagom stor, säger Vaughan Clift.

För Illusion Labs innebär försöken inga direkta ekonomiska effekter, åtminstone inte i dagsläget. Arbetet från deras sida sker på frivillig basis.

— Men vi är väldigt glada om vår teknik kan komma till användning även inom sjukvården, säger vd Carl Loodberg.

Anders Frick

Mätdata från Ipadspelet Labyrinth, som utvecklats av Illusion Labs i Malmö, testas just nu på Parkinsonpatienter för att få rätt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.