söndag 26 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Få tillväxtbolag i Innovationsbrons skånska portfölj

Med 40 miljoner investerade i södra Sverige bara under 2011 är statliga Innovationsbron regionens i särklass mest aktiva såddfinansiär. Rapidus har gått igenom de 47 portföljbolag som passerat revy sedan starten för att se vad de offentliga stödmiljonerna gett för resultat i Skåne i form av tillväxt, jobb — och konkurser.

Innovationsbron bildades 2005 genom en sammanslagning av sju regionala Teknikbrostiftelser samt Vinnovas inkubatorprogram. Målet var att skapa en flora av livskraftiga tillväxtföretag genom tidiga investeringar.

Inför den förestående sammanslagningen med Almi har Rapidus tittat närmare på såddfinansieringsverksamheten, som 2011 slukade drygt 100 miljoner kronor av Innovationsbrons offentliga anslag där alltså 40 miljoner hamnade i bolag i södra Sverige.

I Skåne har Innovationsbron direkt eller via helägda investeringsbolaget Teknoseed varit delägare i 47 företag sedan starten. Bara sju av dem har än så länge visat positivt resultat.

Bland dem finns numera börsnoterade Avensia Innovation, där Innovationsbron sålde sin andel 2006, och Thylabisco, som genom en licensaffär för sitt spenatbaserade bantningspreparat gjorde en vinst på 1,7 miljoner kronor i fjol. Även CellaVision finns med i listan, då Innovationsbron vid bildandet ärvde en ägarandel på 0,9 procent. Kronjuvelen är ändå Scalado, där stora delar sålts till Nokia för en hemlig summa. Innovationsbron ägde vid affären i somras knappt nio procent.

Innovationsbrons regionchef Per Heander menar att resultatet kan bli bättre.

Per Heander— Man brukar säga att om 1-2 av 10 bolag man investerar i går bra är det ett hyggligt utfall. Men det ska man inte nöja sig med. Vi måste skapa rätt förutsättningar, bland annat är det svårt att få in kapital så att bolagen kan expandera vidare. Vi har även börjat jobba hårdare på att hjälpa bolagen att expandera internationellt, säger han.

Åtta bolag har gått i konkurs eller avvecklats, exempelvis Bioett, Cartela, Mitrionics och Resqu. Ytterligare en handfull finns kvar formellt men saknar i praktiken verksamhet, däribland Erysave och QuickCool. Andra gnetar vidare med stora förluster och tunga investeringskostnader, som ProstaLund, BoneSupport och Alligator Bioscience.

Överlag är portföljbolagen fortfarande mycket små. Bara tolv stycken hade mer än fem anställda i slutet av 2011 och den stora majoriteten har en mycket blygsam försäljning. Tillsammans hade bolagen 396 fast anställda och en omsättning på 474 miljoner kronor i fjol, men då stod CellaVision och Scalado ensamma för närmare hälften av omsättningen och en dryg tredjedel av personalstyrkan. Det sammanlagda resultatet för portföljbolagen i genomgången slutade på -244 miljoner kronor.

Innovationsbron har inget formellt krav att genera avkastning med sin såddfinansiering, men enligt Per Heander är målet med alla investeringar att de ska ge vinst. Innovationsbron går normalt in med ett par miljoner kronor per bolag, men exakt hur det ekonomiska utfallet varit av de skånska innehaven går inte att utläsa från årsredovisningarna.

En indikation ges dock i dotterbolaget Teknoseed, som stått för närmare hälften av den skånska portföljen. Sedan 2005 är den ansamlade förlusten nära 43 miljoner kronor. Men då har vårens försäljning av Scalado ännu inte hunnit göra något avtryck i siffrorna.

— Den stora utmaningen med investeringar i tidiga skeden är att skapa den avkastning som privata medfinansiärer förväntar sig. Vid tidigare försök på andra håll i Europa har det inte gått så bra, säger Per Heander.

Räknat på samtliga investeringar sedan Teknikbrostiftelserna drogs igång 1994 ligger överlevnadsgraden på 60 procent för de bolag Innovationsbron varit delägare i, uppger han.

— Så 40 procent har gått i konkurs. Men ska vi vara marknadskompletterande kommer vi alltid ha några bolag som inte lyckas, säger Per Heander till Rapidus.

Vart har statliga Innovationsbrons såddpengar gått i Skåne? Klicka här för hela listan.

Erik Olausson

Med 40 miljoner investerade i södra Sverige bara under 2011 är statliga Innovationsbron regionens i särklass mest aktiva såddfinansiär. Rapidus […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • I Love Lund i Lejonkulan

    I ett nytt avsnitt av Rapidus podd Lejonkulan får Jan Dahlqvist besök av investeringsbolaget I Love Lunds grundare Björn Englund. […]


  • Börsen gäspar åt Mildefs fantomtillväxt

    Mildef i Helsborg levererar fantomsiffror, ändå togs rapporten emot med en fallade aktiekurs på torsdagen. Inter heller Bonesupport lyckades slå marknadens hög uptrissade förväntningar.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.