måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Yvonne Mårtensson och Lars Bruzelius tar över LU Bio

I torsdags avgick styrelsen för LU Bio. Nu har Lunds universitet värvat två externa krafter för att vända utvecklingen för det hårt pressade riskkapitalbolaget.

Ordförande för LU Bioscience blir Lars Bruzelius, docent i företagsekonomi vid Lunds universitet och managementkonsult. Som affärsängel har han gått in i Malmöföretaget Absalon och var även med på ett tidigt stadium och investerade en miljon kronor i LU Bio.

Han får sällskap i styrelsen av universitetets innovationsdirektör Linus Wiebe och Yvonne Mårtensson, vd för noterade medicinteknikbolaget CellaVision.

Första punkten på dagordningen blir att säkerställa den kapitalanskaffning från ett investerarkonsortium som universitetsledningen jobbar på.

— LU Bio har inte tillförts några pengar på ganska länge, vilket inneburit att portföljbolagen delvis satts i vänteläge, säger Lars Bruzelius till Rapidus.

I slutet av juni ska en extrastämma ge bemyndigande till emissionen. En kapitalinjektion inom en snar framtid är nödvändig för att ledningen inte ska tvingas likvidera bolaget. Men det scenariot ser Lars Bruzelius som mindre troligt.

— Det kommer inte hända. Jag är säker på att emissionen kommer lyckas, säger han.

LU Bioscience bildades 2007. I portföljen finns i dag XImmune, MD-Pharma, Follicum, ProNoxis och Cantargia.

Erik Olausson

I torsdags avgick styrelsen för LU Bio. Nu har Lunds universitet värvat två externa krafter för att vända utvecklingen för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.