tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

TFS jagar investeringsobjekt åt riskkapitalfond

Kontraktsforskaren Trial Form Support (TFS) i Lund har ingått ett samarbete med Stockholmsbaserade Vanadis Capital. TFS ska hjälpa venture capital-bolaget med att hitta lämpliga investeringar till en 500 miljoner kronors life science-fond som är under uppbyggnad.

Bolagen man investerar i kommer antingen att vara befintliga kunder hos TFS, eller företag som kontaktat TFS för att de vill finansiera sina kliniska studier genom så kallade risk sharing-avtal.

Enligt Pascal Van Peborgh, Vanadis grundare och vd, kommer man att investera i företag som befinner sig i fasen mellan såddkapital och investeringscykelns slutskede, där det idag finns förhållandevis lite riskkapital tillgängligt för företagen.

Vanadis avtal med TFS underlättar due diligence-processen och kommer att innebära kortare ledtider innan en produkt kommersialiseras, tillägger han.

Van Peborgh har ett förflutet vid schweiziska läkemedelsbolaget Novartis i Sverige. I det nya bolagets styrelse får han hjälp av TFS grundare och vd Daniel Spasic, samt Per Carendi, som tidigare har suttit som vd för SLS Invest och ordförande i ProstaLunds styrelse.

I Sverige är fonden särskilt intresserad av fyra regioner: Malmö-Lund, Stockholm-Uppsala, Göteborg och Umeå.

— I Lund finns det många företag av den typen som är attraktiva för en fond som vår, säger Van Peborgh.

Fonden kommer att rikta in sig på att ta kontrollerande andelar i företag, med en övre gräns på 75 miljoner kronor per investering. Företagen bör kunna visa upp positiva proof-of-concept studier, alternativt ha 40 miljoner kronor i omsättning och en plan på hur man ska uppnå positivt kassaflöde inom några år.

Sören Billing

Kontraktsforskaren Trial Form Support (TFS) i Lund har ingått ett samarbete med Stockholmsbaserade Vanadis Capital. TFS ska hjälpa venture capital-bolaget med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Kvinnliga investerare krokar arm med Small Cap Partners

    Nätverket Femown vill inspirera kvinnor att investera mera. Nu har ett gäng medlemmar bildat ett gemensamt bolag och gjort sin första investering.

  • Flygande start för Lindberg på Moroxite

    Han rekryterades för att leda Moroxite till ett marknadsgodkännande och det har redan tagit fart. På dag tre på nya jobbet berättar Fredrik Lindberg att bolaget har kommit in på FDA:s gräddfilsspår.