onsdag 20 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gren, Fåhraeus och LMK garanterar NeuroVives storemission…

Lundaentreprenörerna Martin Gren, Christer Fåhraeus och Axis storägare LMK Industri garanterar tillsammans 13 miljoner kronor i bioteknikbolaget NeuroVives nyemission, som i sin helhet är värd 65 miljoner kronor.

Inför emissionen har NeuroVive, på BMC i Lund, lyckats ragga garantier och teckningsförbindelser på totalt 55 miljoner. Pengarna ska gå till fortsatt forskning inom området mitokondriell medicin.

Gren, Fåhraeus och LMK har vid flera tidigare tillfällen agerat garanter åt utvecklingsbolag i regionen. Senaste månaderna har just LMK via dotterbolaget LMK Ventures även gått in som ägare i bland annat CLS, Genovis och Zaplox. Enligt vd Peter Ragnarsson är det inte bestämt huruvida LMK ska gå in som ägare i NeuroVive, ifall garantin inte löses ut.

— Det kan jag inte säga någonting om i nuläget, säger Ragnarsson.

NeuroVive är ett i raden av skånska bolag som listats på Aktietorget sedan finanskrisen 2008. I maj 2010 restes 39 miljoner i riskkapital i en kraftigt övertecknad emission. Aktien var en av den vårens kursraketer, men har sedan dess fallit tillbaka.

Företaget hette vid starten år 2000 NeuroPharma, men bytte på grund av en namnkrock med en spansk firma. Verksamheten kretsar kring den aktiva substansen cyklosporins skyddande verkan på nervceller, en forskning som påbörjades redan 1993 vid Lunds universitet.

I dag finns en läkemedelskandidat i fas III. Den handlar om så kallad reperfusionsskada efter hjärtinfarkt, men NeuroVive arbetar även med nervcellsskydd vid traumatisk hjärnskada och stroke. Bolaget har fyra anställda och kommer att fortsätta söka partnerskap för de kliniska studierna. Parallellt planeras en notering på Stockholmsbörsens Small cap-lista.

Av emissionslikviden går fyra miljoner kronor till garantitecknarna för deras engagemang, oavsett om de går in som finansiärer eller ej. För Martin Gren, Christer Fåhraeus och LMK betyder det en premie på drygt 300.000 kronor vardera.

Kristian Svensson

Lundaentreprenörerna Martin Gren, Christer Fåhraeus och Axis storägare LMK Industri garanterar tillsammans 13 miljoner kronor i bioteknikbolaget NeuroVives nyemission, som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • Sjöbergska gör förvärv

    Sjöbergska Huset i Malmö förvärvar byrån Kind, eller We are Kind som det Malmöbaserade bolaget heter. Efter förvärvet räknar koncernen med att omsätta över 50 miljoner kronor i år.


  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.