tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… och stöps om med nya finansiärer

Kommunstyrelsen i Lund har ställt sig bakom planerna att bli ny delägare och finansiär tillsammans med Lunds universitet när Ideons bolagsstruktur görs om. Nästa vecka väntas kommunfullmäktige klubba det slutliga beslutet om aktieägaravtal för Ideon AB.

Ideon Center AB, som ägs av Wihlborgs och Ikano, är det bolag som i dag sköter såväl drift som marknadsföring av verksamheten i forskningsparken. Bolaget omsatte knappt 40 miljoner kronor 2010 och drygt 20 miljoner förra året efter att fler tjänster lagts ut på underleverantörer och de två inkubatorerna redovisats i separata bolag.

Framöver kommer Ideon Center AB att göras om till ett rent servicebolag för bland annat receptions- och posttjänster, medan marknadsföringen lyfts över i det separata företaget Ideon AB. Lunds kommun och Lunds universitet kommer äga 20 procent vardera av Ideon AB. Resten ägs av Wihlborgs och Ikano genom Pålsjö Holding.

Ideonchefen Hans Möller är förtegen med detaljer om den nya organisationen utan hänvisar till en presskonferens senare under våren. Klart är i alla fall att Ideon AB ska sköta såväl marknadsföring av forskningsparken som ett nytt initiativ kallat Ideon Open Arena, som ska sammanföra akademi, näringsliv och offentliga aktörer. Bland annat ska den nya vatteninkubatorn som Rapidus berättat om tidigare finnas under Ideon Open Arenas paraply.

Pålsjö Holding kommer årligen att skjuta till minst fyra miljoner kronor till Ideon AB och Ideon Open Arena, och en politisk majoritet är för att Lunds kommun lämnar ett finansiellt bidrag på en halv miljon kronor i årligt driftsstöd under tio år. Lunds universitet, genom LUIS, bidrar med lika mycket.

— Att bygga en infrastruktur för innovation är en offentlig uppgift och Ideon har ju redan visat sig framgångsrikt. Nu är det dags att vässa verksamheten ytterligare och då är det naturligt att kommunen är med i den här nya satsningen, säger kommunstyrelsens ordförande Mats Helmfrid (M).

Lunds kommun är sedan tidigare medfinansiär till inkubatorerna Ideon Innovation och Lund Life Science Incubator.

Anders Frick

Kommunstyrelsen i Lund har ställt sig bakom planerna att bli ny delägare och finansiär tillsammans med Lunds universitet när Ideons […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • “Bästa pitcharna någonsin på Hetch”

    Imorgon arrangerar Hetch ”Startup Demo Day” där inkubatorns hetaste startups får pitcha för investerare. Det lär bli pitchar att skriva hem om – om man får tro inkubatorn själv.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Stephan Müchler lämnar Handelskammaren

    Efter drygt 27 år som vd på Sydsvenska Handelskammaren lämnar Stephan Müchler sin post. Hans ersättare rekryteras internt och skiftet sker vid årsmötet i maj.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Mångmiljardaffärer när skånska fastigheter byter ägare

    På kort tid har fastigheter för nära 15 miljarder bytt händer i skånska strukturaffärer. Den senaste i raden är Acrinovas rekordförsäljning av mer än hälften av beståndet.

  • Ny entreprenörshubb öppnar i Malmö

    Entreprenörsnätverket Bling väljer Malmö när de för första gången ska etablera sig utanför Stockholm. Grundaren Deqa Abukar vill få fler Malmöbor att bli entreprenörer.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Fastighetsveteran siktar på Skåne

    Bengt Kjell, ett blytungt namn inom den svenska industrin och fastighetssektorn, vill med sitt bolag Hagabacken köpa skånska fastigheter. I ett joint venture med det lokala bolaget Tecto Group skapas dotterbolaget Hagabacken Skåne.