fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Alligator byter fokus efter bakslag i djurförsök

Under 2012 skulle Alligator Bioscience testa sitt första preparat i människor, en inflammationshämmare för hjärtpatienter. Men tvetydiga resultat i djurförsöken tvingar bolaget att prioritera om i portföljen och avbryta den prekliniska utvecklingen av det längst gångna projektet.

Tidigare djurförsök med ACD 1004, Alligator Biosciences inflammationshämmare för patienter med hjärtinfarkt, hade visat på goda resultat. Men vid försök med grisar under hösten fick bolaget inte ett tillräckligt starkt dos-responssamband för att kunna gå vidare med fas I-studier.

–Vi utvärderar det för andra indikatorer för anti-inflammation, men väljer att avbryta utvecklingen för patienter med hjärtinfarkt, säger VD Sibylle Lenz.

Framöver satsar bolaget alla resurser på de två återstående kandidaterna i utvecklingsportföljen, båda cancerläkemedel. Längst har antikropps-prepratet ADC 1013 hunnit. ADC 1013 sprutas in lokalt i tumörer och startar en immunförsvarsreaktion som dödar cellerna i modertumören och eventuella metastaser. Sibylle Lenz räknar med de första kliniska försöken i slutet av 2013.

Under 2011 fick Alligator Bioscience in sammanlagt 67 miljoner kronor i två omgångar, med Sydsvensk Entreprenörfond och Sunstone Capital som nya ägare. Den sista emissionen blev dock bara tecknad till en tredjedel och ledningen skissar på en plan för att ta in ytterligare kapital innan året är slut.

Under 2012 siktar Alligator Bioscience också på att flytta verksamheten med 25 anställda från nuvarande lokaler på Ideon till Medicon Village. Bland annat lockar möjligheten att hyra in sig på den instrumentpark som AstraZeneca lämnat efter sig.

— Vi har också stort samarbete med Lunds universitets cancerforskning. På Medicon Village, där flera cancerverksamheter samlas på en och samma plats, finns stor potential att skapa ytterligare nya samarbeten och synergier, säger Sibylle Lenz.

Erik Olausson

Under 2012 skulle Alligator Bioscience testa sitt första preparat i människor, en inflammationshämmare för hjärtpatienter. Men tvetydiga resultat i djurförsöken […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.