måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

E-handelsstöd från Minc landar 25 miljoner

Strax innan jul tog Vergic in 15 miljoner kronor i riskkapital. Men aptiten är större än så – nu går affärsmannan Ulf Ljunggren med familj in med ytterligare 25 miljoner kronor i mjukvarubolaget på Minc.

Vergics säljstöd fångar upp konsumenter på e-handelssidor som av olika anledningar har svårt att komma till avslut i köpprocessen. När mjukvaran identifierar en köpare som exempelvis har problem att genomföra betalningen, erbjuds denna direktkontakt med kundtjänst via IP-telefoni eller chatt. På så sätt kan e-handelsajter höja andelen genomförda affärer.

Under 2011 växte Vergic från 5 till 15 anställda. Med kapitaltillskottet ska personalstyrkan ökas ytterligare. Bland kunderna finns Trygg-Hansa, Skånetrafiken och Clas Ohlson.

Ulf Ljunggren menar att storleken på investeringen ska ses i relation till att bolaget redan har en mogen produkt och nu befinner sig i en snabb expansionsfas.

— Vi tittade på kapitalbehovet under 2012 och kom fram till att det var en investering i den här storleksordningen som krävdes för att klara expansionen fullt ut, säger han.

Förra året sålde Ulf Ljunggren Scandinavian Cosmetics till schweiziska koncernen Valora Group. Förutom Vergic har han bland annat en mindre ägarandel i restaurangkedjan Redfellas Juicebar, som är på väg att expandera från Malmö till Köpenhamn.

Även medräknat den tidigare investeringen på 15 miljoner kronor är Ulf Ljunggren minoritetsägare i Vergic. Huvuddelen ägs av grundarna Alexander Lunde och Fredrik Lunde samt Johan Ringsberg.

Joel Lyth

Strax innan jul tog Vergic in 15 miljoner kronor i riskkapital. Men aptiten är större än så – nu går […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.