tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Grundare lämnar Nocturnal Vision

Det omskrivna Lundabolaget Nocturnal Vision grundades på en mix av forskare och studenter på entreprenörsprogrammet vid Lunds universitet. Nu lämnar tre av de sex grundarna bolaget.

Bolagets affärsidé är att förbättra kvaliteten för video tagen i mörker och 2010 tog man hem förstapriset i regionfinalen i affärsplanetävlingen Venture Cup. Nocturnal Vision kom sedan på tredje plats i Sverigefinalen, vilket gjorde att bolaget förutom 150.000 kronor från Venture Cup även fick 300.000 kronor från Vinnova. Även LUIS har gått in med pengar och blivit delägare.

Grundarna Michael Hoy, Benjamin Page och Tomasz Gidzgier lämnar nu den operativa verksamheten. Hoy och Page har istället börjat jobba deltid som rådgivare för Invest in Skåne och Benjamin Page har även börjat arbeta för Qubulus. Tomasz Gidzgier har gått vidare med egen verksamhet. Kvar i företaget är de tre Lundaforskarna Henrik Malm, Magnus Oskarsson och Eric Warrant. Om de tre som lämnar bolaget kommer behålla sina ägarandelar är inte klart i dagsläget.

— Det kommer inte att bli så stor skillnad framöver, vi kommer att fortsätta teknikutvecklingen och arbeta för att ta fram en demo, säger Henrik Malm, som tillfälligtvis tagit över som styrelseordförande efter att Scalados tidigare VD Mats Jacobson lämnat posten.

Henrik Malm säger att bolaget senare under våren planerar att ta in fler utvecklare, samt personer som arbetar med marknadsföring och försäljning.

Anders Frick

Det omskrivna Lundabolaget Nocturnal Vision grundades på en mix av forskare och studenter på entreprenörsprogrammet vid Lunds universitet. Nu lämnar tre […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.