måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

IT-bolag bygger lekstuga åt mobilnördar

Jakten på rätt kompetens har fått IT-konglomeratet Menmo att ta till en ovanlig metod. Med en kafémiljö och community för webb- och mobilentreprenörer som dragplåster hoppas bolaget hitta såväl lattesörplande arbetskraft som nya projekt att investera i.

Sedan Magnus Wide och kompanjonen Johan Ejermark drog igång Menmo och paraplybolaget Popa 2002 har sfären växt till ett tiotal dotterbolag. Nästan alla sysslar med sportrelaterade nät- och mobiltjänster — från Everysport, som förser majoriteten av de svenska dagstidningarna med sportresultat från de lägre serierna, till Sportsverige, som sköter annonsdrivna sajter med hundratusentals besökare.

De senaste åren har mest krut lagts på dotterbolaget Mobenga, som utvecklar teknik för vadslagning i mobiltelefoner åt kunder som Expect, Bet24 och Unibet. Bolaget såldes i somras för 73 miljoner kronor till brittiska Playtech, med möjlighet till tilläggsköpeskilling längre fram. Sedan början av året har personalstyrkan växt från 8 till närmare 30 personer och ytterligare 15 ska anställas inom kort, enligt VD Christian Rajter.

Mobenga sitter kvar i samma lokaler som Menmo. Där håller även Menmos nya arbets- och kafémiljö på att ta form, riktad till nät- och mobilentreprenörer som vill arbeta sida vid sida med likasinnade.

— Vi kommer även köra nät- och mobilrelaterade möten, visa demoprojekt och så vidare. Det blir mycket tekniknörderi, säger Magnus Wide och visar en app för att beställa kaffet i baren på distans.

Medlemsavgifterna räcker inte för att bekosta lokalerna. Istället ser Magnus Wide kafémiljön som ett experimentellt sätt att hitta nya talanger att rekrytera och nya projekt att investera i, även utanför sportvärlden. Menmo har redan idag dotterbolaget Nortic, som hanterar biljettförsäljningen åt främst festivaler och kulturarrangemang, samt ett projekt om en sökbar samlingsplats för pedagogiska appar.

Erik Olausson

Jakten på rätt kompetens har fått IT-konglomeratet Menmo att ta till en ovanlig metod. Med en kafémiljö och community för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.


  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.

  • Refined raffinerar marginalen

    IT-bolaget Refined i Malmö är något så ovanligt som ett scaleup-bolag som står på egna fötter med vinst. Medgrundaren Emil Sjödin lägger ett 2024 bakom sig med höjd marginal.