lördag 29 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sparbanksstiftelsen ny investerare i Puls-bolag

Läkemedelsbolaget AcuCort i Helsingborg har tagit in knappt fem miljoner kronor i en fulltecknad emission. Ny storägare vid sidan av Helsingborgsinkubatorn Puls är Sparbanksstiftelsen Skånes Riskkapitalstiftelse. Puls äger nu 67 procent av bolaget, Sparbanksstiftelsen 11 procent. Ett femtontal av Puls aktieägare gick också in i emissionen.

Nu siktar AcuCort på att 2012 genomföra en första klinisk studie. Bolaget utvecklar ett allergiläkemedel i form av en film som ska smälta i munnen och tas som ett komplement till andra behandlingar. Den aktiva substansen används redan i allergivården, men med filmen hoppas AcuCort få väsentligt snabbare effekt än vad dagens läkemedel ger.

Puls köpte i våras AcuCort från läkemedelsföretaget DuoCort, som också var del av Puls portfölj och som nyligen såldes till amerikanska ViroPharma i en affär värd uppåt en miljard kronor. AcuCort har som projektledare Bengt Westrin, även VD för läkemedelsbolaget Idogen i Lund, och som styrelseordförande Puls VD Pontus Ottosson. Företaget har inga anställda utan anlitar konsulter. Totalt sysselsätter man personer motsvarande ungefär fyra heltidstjänster.

Lisa Kirsebom

Läkemedelsbolaget AcuCort i Helsingborg har tagit in knappt fem miljoner kronor i en fulltecknad emission. Ny storägare vid sidan av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.

  • Cantargia-vd:n får gå på dagen

    Göran Forsberg avgår som vd för cancerforskningsbolaget Cantargia i Lund. Vad som ligger bakom avgången är något oklart, från bolagets håll är det locket på.

  • Wnt Research kastar in handduken

    Det Spotlightnoterade läkemedelsbolaget Wnt Research lägger ner verksamheten. Bolaget och börsplatsen tas över av Stockholmsbolaget Opsy genom ett omvänt förvärv. Alternativet är likvidation.

  • Nu eller aldrig för Alligator

    Alligator Bioscience i Lund säljer ut nya aktier med megarabatt. När teckningskursen för en nyemission publicerades på måndagen föll aktien med 37 procent. Är detta botten?

  • Xinnate får exklusivitet på miljardmarknad

    Smilebolaget Xinnate i Lund får särläkemedelsstatus i USA. Nu kan en fas 2-studie inledas med utsikt till exklusivitet på en marknad som uppskattas vara värd uppåt 20 miljarder kronor.