fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Labs2 lägger ner utvecklingen — ansöker om avnotering

|  
|  

Mjukvarubolaget Labs2 har ansökt om avnotering från First North-listan. Samtidigt skrotas dotterbolaget Labs2 i Lund, där all utveckling skett. Tolv anställda berörs av nedläggningen.

Så sent som för fyra år sedan hade Labs2 ett 30-tal anställda och omsatte drygt 80 miljoner kronor, främst på att sälja Brikks, ett affärsstödssystem för bredbandstjänster. När utvecklingsavdelningen nu läggs ner blir tolv personer av med jobbet, enligt VD Jonas Birgersson. Han blir kvar som VD och Labs2:s enda anställde, utöver chefen för ett norskt dotterbolag. Därmed är det heller inte rimligt att vara kvar på börsen, menar Jonas Birgersson.

— Rent tekniskt hade det gått, men det är också en kostnad och en administrativ börda att vara noterad. Nu får aktieägarna lite sämre möjligheter till handel med aktien men i gengäld siktar vi på positivt kassaflöde under första kvartalet nästa år och behöver därmed inte bekymra oss med att ordna ny finansiering, säger han. 

Birgersson pekar framförallt på den segdragna konflikten med Bredband2 som skäl till att bolaget väljer att ta till de radikala åtgärderna.

— Sedan har ett antal stora internationella affärer vi hoppats på dragit ut på tiden. De affärer vi har i dag kan inte bära en så stor utvecklingsavdelning, säger han.

Labs2 Group ska fortsätta hantera kunder och licenser för Brikks-mjukvaran. Viss vidareutveckling kommer också ske med inhyrda konsulter, uppger Jonas Birgersson. Om inget oförutsett händer begärs dotterbolaget Labs2 i Lund däremot i konkurs på torsdag.

Labs2 Group har i dag ungefär 5.000 aktieägare. Aktiekursen har legat still på ett öre sedan mitten av 2010.

Erik Olausson

Mjukvarubolaget Labs2 har ansökt om avnotering från First North-listan. Samtidigt skrotas dotterbolaget Labs2 i Lund, där all utveckling skett. Tolv anställda […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer. 

  • Safeture-profil släpper skådespelar-AI

    Andreas Rodmans nya bolag Lingotion lanserar sin första kommersiella produkt för spelutvecklare: AI som får karaktärer att agera självständigt och mer trovärdigt än i dagens dataspel.

  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.