onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… på het skånsk spelmarknad

Det är inte bara jätten Massive som växer i Skåne. En rad små och mellanstora spelutvecklare håller också på att rekrytera, visar Rapidus kartläggning.

En av dem är Helsingborgsbaserade Pixelbite, som startades 2009 av grundarna till mobilspelsbolaget Polarbit i Södertälje. Pixelbite omsätter fem miljoner kronor på att utveckla främst racingspel åt uppdragsgivare som Microsoft samt egna produktioner för Ipod och Iphone. Bolaget sysselsätter i dag 8 personer men räknar med att bli 12 inom ett halvår.

— Det är inte så lätt att hitta rätt folk. Vi är rätt små och därför kräsna med vilka vi plockar in, säger Mattias Olsson, en av åtta delägare.

Med totalt 45 anställda har Tarsier Studios snabbt blivit ett av de större spelutvecklingsbolagen i Skåne. Tarsier etablerade sig i Malmö hösten 2010 efter att ha fått i uppdrag av Sony Computer Entertainment att utveckla uppföljaren till Playstation-spelet Little Big Planet. Sedan dess har större delen av personalstyrkan i Karlshamn flyttats hit samtidigt som bolaget nyrekyterat. I dag jobbar 35 personer vid Malmökontoret och ytterligare några projektanställda är på väg in.

Även för SouthEnd Interactive i Malmö har en blandning av egna spelproduktioner och uppdrag åt andra blivit en framgångsrik cocktail. Bolaget släppte i våras sin hittills bäst säljande produktion, ett mobilspel där två huvudfotingar ska lösa pussel för att återförenas, och har just påbörjat ett årslångt projekt för Xbox, Playstation och pc.

2010 omsatte SouthEnd 16 miljoner kronor, varav cirka 60 procent kommer från utvecklingsuppdrag åt bland andra Microsoft, Qualcomm och Sony Ericsson. Efter ett par rekryteringar det senaste året sysselsätter bolaget i dag 21 personer och planerar att bli 25 innan året är slut.

— Vi nyanställer delvis på grund av det stora projekt vi påbörjar. Men vi känner även generellt att vi har god tillväxt på uppdragssidan, säger VD Fredrik Erlandsson.

Vid sidan om de etablerade bolagen dyker nykomlingar upp, som Imperial Game Studio i Malmö. Bolaget har tre anställda och släppte i dagarna sitt fjärde mobilspel. Omsättningen första året väntas hamna på runt en miljon kronor.

Samtidigt blir läget allt mer trängt för spelutvecklaren Junebud. I våras tvingades det börsnoterade Malmöbolaget varsla sina 18 anställda om uppsägning efter uteblivna intäkter från onlinespelet MilMo. På fredag ska en extrainsatt bolagsstämma ta ställning till en eventuell likvidation av bolaget.

Erik Olausson

Det är inte bara jätten Massive som växer i Skåne. En rad små och mellanstora spelutvecklare håller också på att rekrytera, visar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.