fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nordic Game-konferensen knoppas av

|  
|  

I dag drar konferensen Nordic Game igång i Slagthuset i Malmö. Det lär bli sista gången i nuvarande regi sedan Nordiska datorspelsprogrammet bestämt sig för att bolagisera konferensverksamheten och sälja ut den.

Enligt Erik Robertson, föreståndare för Nordiska datorspelsprogrammet, pågår diskussioner med såväl branschorganisationer i de fem nordiska länderna som med den nuvarande personalen om att driva bolaget.

Som Rapidus berättat tidigare får det sexåriga Nordiska datorspelsprogrammet en fortsättning även efter årsskiftet, men med halverad budget.

— När budgeten skärs ner så hotas det spelutvecklingsstöd som vi delar ut och det vill vi inte riskera. Därför planerar vi att istället bolagisera både exportuppdraget och konferensen, antingen tillsammans eller var för sig. Vi är öppna för olika alternativ, beroende på vem som tar över, säger Erik Robertson.

Ungefär 1.000 besökare är föranmälda till årets upplaga av Nordic Game, som inkluderar en temadag om investeringar och spelfinansiering. Arrangemanget beräknas omsätta 3-4 miljoner kronor.

Anders Frick

I dag drar konferensen Nordic Game igång i Slagthuset i Malmö. Det lär bli sista gången i nuvarande regi sedan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.