onsdag 16 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nordiskt datorspelsprogram förlängs med halverad budget

|  
|  ,

Det blir förlängning av det nordiska datorspelprogrammet Nordic Game som styrs från Malmö. Men budgeten blir i det närmaste halverad, från 11 till 6,5 miljoner danska kronor per år. Dessutom införs krav på breddad finansiering från branschen.

Programmet startade 2006 och drivs på uppdrag av Nordiska ministerrådet. Projektets tidigare finansiering löper ut vid slutet av året, men förlängs nu med ytterligare fyra år.

— Det är såklart bra att det blir en fortsättning av programmet. Samtidigt minskar den totala budgeten till 26 miljoner och vi behöver nu planera för hur de pengarna bäst kan användas, säger Jacob Riis, pressansvarig för Nordic Game.

En anledning till det fortsatta stödet är genomslaget av den populära spelkonferens som Nordic Game arrangerar varje år. Men samtidigt ställer ministrarna krav på att verksamheten breddas — både ekonomiskt och geografiskt.

— Datorspel är ett centralt upplevelseverktyg för barn och unga, och det är viktigt att det produceras spel på nordiska språk, säger Per Lundgren, mediepolitisk rådgivare på Nordiska ministerrådet.

Han påpekar även att EU-kommissionens nya medieprogram, som lanseras 2014, kan komma att påverka spelprogrammets verksamhet.

Anders Frick

Det blir förlängning av det nordiska datorspelprogrammet Nordic Game som styrs från Malmö. Men budgeten blir i det närmaste halverad, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Bergendahls – från retail till family office

    För snart ett år sedan kom nyheten att Bergendahls säljer kronjuvelen Citygross till livsmedelsjätten Axfood. Totalt har Bergendahls fått 4 miljarder kronor i superaffären. Vd Lars Ljungälv berättar för Rapidus hur pengarna används.

  • Mölla säker hamn i tullkaoset

    När börserna fallit världen över har familjeföretaget Skåne-Möllans aktie tagit fart. Det är inte första gången som aktien går motvalls och vd Anders Persson har en teori om varför.

  • FX International gungar på valutamarknaden

    Donald Trumps utspel skapar inte bara börskoas, utan även kraftiga svängningar i valutakurserna. Valutahandelsbolaget FX International i Malmö har de senaste dagarna upplevt kraftiga kast i sin aktie.


  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Ny entreprenörshubb öppnar i Malmö

    Entreprenörsnätverket Bling väljer Malmö när de för första gången ska etablera sig utanför Stockholm. Grundaren Deqa Abukar vill få fler Malmöbor att bli entreprenörer.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.