lördag 19 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

13 miljoner tar QuickCool genom studie

Huvudägarna CapMan, SEB Företagsinvest och TeknoSeed har skjutit till ytterligare 13 miljoner kronor till medicinteknikbolaget QuickCool på Ideon. Pengarna ska räcka till att slutföra den pågående studien av bolagets hjärnkylningsteknik för hjärtstoppspatienter.

QuickCools katetrar för hjärnkylning via näshålan är redan CE-godkända, den pågående studien ska visa att metoden fungerar praktiskt i sjukvården. Fram till sommaren testas tekniken på 20 patienter vid Rigshospitalet i Köpenhamn samt universitetssjukhusen i Malmö, Huddinge, Uppsala och Umeå.

Därefter väntar slutlig produktutveckling med sikte på lansering någon gång 2012, i första hand för användning på akutmottagningar och intensivvårdsavdelningar. Jämfört med traditionella kyldräkter är QuickCools kylsystem mindre i vägen då patienten exempelvis ska kärlröntgas, vilket ofta är nödvändigt för hjärtstoppspatienter.

Terapeutisk nedkylning fungerar bättre ju tidigare den sätts in efter att patienten återfått hjärtaktiviteten och i förlängningen siktar QuickCool på att få in sin kylutrustning i ambulanserna.

— Men då måste vi nog krympa utrustningen till halva storleken. Den är stor som en kabinväska i dag och det är väldigt trångt i ambulanserna, säger Christer Jacobsson.

Han rekryterades som ny VD vid årsskiftet från norska medicinteknikbolaget Ostomycure.

QuickCool har fyra anställda och köper in en del ytterligare konsulttjänster. 2010 gjorde bolaget av med 16 miljoner kronor.

— Det blir mindre utgifter i år, men vi kommer behöva ta in mer pengar innan vi lanserar, säger Christer Jacobsson.

Erik Olausson

Huvudägarna CapMan, SEB Företagsinvest och TeknoSeed har skjutit till ytterligare 13 miljoner kronor till medicinteknikbolaget QuickCool på Ideon. Pengarna ska räcka […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.