tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fullsatt bioinkubator vill fyrdubbla ytan

Men ett 16:e inkubatorbolag på väg in blir Ideon Bioincubator fullbelagt för första gången sedan starten 2007. När inkubatorn nästa år flyttar till Ideon Life Science Village räknar ledningen med att successivt öka lokalytan från dagens 1.000 kvadratmeter till det fyrdubbla.

I dag sitter 15 inkubatorbolag i lokalerna på Biomedicinskt Centrum. En del är enmansfirmor medan bolag som Nexam Chemcial och Spago Imaging vardera börjar närma sig ett tiotal anställda. Under året räknar inkubatorchef Evy Lundgren-Åkerlund med att behöva upprätta kölista på nya bolag som vill in.

Då AstraZeneca vid nästa årsskifte lämnar sina lokaler i Lund blir inkubatorn en av de första som flyttar in i nya Ideon Life Science Village. Redan nu har inkubatorn bytt namn till Lund Life Science Incubator. Den nya hemvisten ska ge gott om utrymme att växa.

— Inom några år siktar vi på att ha 4.000 kvadratmeter mot cirka 1.000 idag. Utöver det vill vi även kunna erbjuda lokaler till utflyttade inkubatorbolag och andra småbolag som vill sitta i den miljön, säger Evy Lundgren-Åkerlund.

Lund Life Science Incubator sysselsätter i dag en handfull personer inklusive konsulter och har en budget på runt åtta miljoner kronor. Huvudfinansiärer är Innovationsbron, Lunds kommun, Region Skåne och EU:s regionala utvecklingsfond.

— Budgeten kommer troligen behöva ökas. Finansiärerna är med oss och vi arbetar på att bland annat få in mer EU-medel, säger Evy Lundgren-Åkerlund.

Erik Olausson

Men ett 16:e inkubatorbolag på väg in blir Ideon Bioincubator fullbelagt för första gången sedan starten 2007. När inkubatorn nästa […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.