torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Automatisk trafikanalys bas för nytt Lundabolag

För varje trafikolycka finns ett antal farliga situationer som ändå slutar lyckligt. Dessa nästan-krockar är grunden för mångårig forskning vid LTH om säkrare trafikmiljöer. Nu planerar forskargruppen bakom att kommersialisera sin mjukvara som automatiskt ska kunna analysera vad som gick fel.

Tekniken bygger på bildanalys av video från övervakningskameror som bevakar trafikflödet. I ett första steg väljer datorn ut de klipp som är intressanta så att man slipper manuellt titta igenom hela materialet eller stå och spana själv vid vägkanten.

— Det som funkar i dag är till exempel att låta datorn hitta alla klipp med cyklister, alla med vänstersvängar och så vidare. Vi jobbar på att automatiskt kunna analysera konfliktsituationer för att exempelvis se hur nära en krock det var, säger Aliaksei Laureshyn.

Han är forskarassistent vid Lunds tekniska högskolas institution för teknik och samhälle och drivande kraft i projektet Video analysis in traffic applications, som sysselsätter en handfull forskare. Projektet har pågått sedan 2004 och fick nyligen finansiering av Vinnova för ytterligare fyra år.

Arbetet bedrivs i samarbete med en par forskare vid Mathematical Imaging Group, där bolag som Decuma, Cognimatics och Polar Rose har sitt ursprung. Nu planerar Aliaksei Laureshyn och hans kollegor att starta ett företag för att på sikt kommersialisera tekniken. Utöver att hjälpa kommuner med planering och design av säkrare rondeller och plankorsningar kan tekniken komma till användning då man vill samla in data om förarbeteenden för att kunna modellera framtida trafikscenarier.

Och marknaden är global, menar Aliaksei Laureshyn. En av gruppens datainsamlingspunkter är exempelvis en notoriskt olycksdrabbad korsning i hans hemstad i vitryska Minsk.

— Vi prövade tekniken på video från Indien med extremt rörig trafik som vi inte kunde hantera, men annars finns det inga direkta begränsningar, säger han.

Erik Olausson

För varje trafikolycka finns ett antal farliga situationer som ändå slutar lyckligt. Dessa nästan-krockar är grunden för mångårig forskning vid […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.