torsdag 3 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånskt cancerföretag plockar VD från LU Bioscience

Det skånska cancerdiagnosbolaget Diaprost har drivit sin verksamhet i det tysta i fem år. Nu har man skaffat en VD för att öka takten i utvecklingen. Bland ägarna finns den tidigare Lundaprofessorn Hans Lilja, världskänd inom prostatacancerforskning och numera anställd vid Memorial Sloan-Kettering Cancer Center i New York.

VD blir Ann-Christin Malmborg Hager, som redan varit bolagets rådgivare i några år. 

Diaprost bedriver forskning vid sjukhusen i Lund och Malmö. Bolaget har patentsökt en uppfinning som gör det möjligt att med hjälp av PET-kamera se om en prostatacancertumör spritt sig. I dag finner man oftast cancerspridningen genom att lymfkörtlar, som i allmänhet drabbas först, opereras ut och analyseras. Med Diaprosts metod injiceras istället radioaktivt märkta antikroppar som fäster vid prostatacancerceller, så att de syns vid en PET-scanning. Bolaget har i djurstudier visat att metoden fungerar. 

Diaprost söker nu ett par miljoner kronor i riskkapital. Diskussioner pågår med möjliga finansiärer och förhoppningen är att pengarna ska komma in i år. Därefter siktar man på att sluta avtal med någon utvecklingspartner som kan föra projektet vidare mot patientstudier.

— Hittills har grundarna varit de enda finansiärerna. Nu behöver vi lite mer pengar för att kunna slutföra våra proof-of-concept-studier, säger Ann-Christin Malmborg Hager.

Hon arbetar som investeringsansvarig vid riskkapitalbolaget LU Bioscience. VD-skapet sköts vid sidan av och hon understryker att LU Bioscience inte är aktuell som investerare, just eftersom hon själv är knuten till Diaprost.

Diaprost har formellt sitt säte i Helsingborg och har ännu inga anställda.

Lisa Kirsebom

Det skånska cancerdiagnosbolaget Diaprost har drivit sin verksamhet i det tysta i fem år. Nu har man skaffat en VD […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.