torsdag 1 januari 2026

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sony-order får spelbolag att flytta till Malmö

Spelbolaget Tarsier Studios från Karlshamn öppnar kontor i centrala Malmö. Bakom flytten ligger ett utvecklingsuppdrag för ett än så länge hemligt spel åt Sony Computer Entertainment, bolaget som utvecklar hård- och mjukvaran till spelkonsollen Playstation.

— Vi flyttar framförallt för att hitta ny personal, och dessutom är det närmare Köpenhamn. Sony fick upp ögonen för oss redan 2005. Då började vi arbeta tillsammans genom spelet Rag Doll Kung Fu, där vi skapade kostymer för spelets karaktärer, säger VD Mattias Nygren.

Bolaget har även hjälpt till med kostymer till spelfigurerna i LittleBigPlanet och digitala karaktärer på Sonys marknadsplats Playstation Home.

Tarsier ska även framöver ha ett kontor i Karlshamn. Majoriteten av personalen kommer dock finnas i Malmö. För närvarande arbetar 30 personer i företaget, som nu söker fler erfarna utvecklare. Mattias Nygren räknar med att bolaget kommer att växa till omkring 40 anställda till årsskiftet.

Förra året omsatte Tarsier 6,4 miljoner kronor, närpå en fördubbling jämfört med 2008. Resultatet slutade på 2,3 miljoner kronor i vinst. Mattias Nygren räknar med att öka omsättningen ytterligare i år, dock inte i riktigt samma takt som tidigare.

Bolaget ägs till stora delar av personalen. Bland de externa finansiärerna finns Sparbanken i Karlshamns Näringslivsstiftelse.

Anders Frick

Spelbolaget Tarsier Studios från Karlshamn öppnar kontor i centrala Malmö. Bakom flytten ligger ett utvecklingsuppdrag för ett än så länge […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Ljus i gamingtunneln

    Det är dystra tider för många spelutvecklare, inte minst de stora. Men i myllan med mindre indiestudior i Malmös gömmer sig ofta guldkorn. Här är bolagen att hålla koll på i vinter.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission.