lördag 29 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Grönt ljus för Ideon Gateway

Efter år av osäkerhet och uppskjutna planer ger Ikano Kontor slutligen klartecken för bygget av Ideon Gateway. Sedan hotellmagnaten Bicky Chakraborty lovat hyra halva byggnaden kan den största enskilda expansionen av Ideonområdet sedan 1980-talet dra igång under hösten.

Med 19 våningar ska Ideon Gateway bli Lunds högsta byggnad. Knappt hälften av ytan kommer att upptas av hotell, restaurang och konferensanläggning i Elite Hotels regi. Resten blir kontor för Ideonbolag med utrymme för cirka 700 arbetsplatser.

— Vi räknar med att få in 20-50 bolag. Det ska även finnas rum att hyra som ensam företagare, säger Fredrik Åkesson från Ikano Kontor, som redan äger och förvaltar närmare hälften av byggnaderna på Ideonområdet.

Rapidus kunde i vintras berätta att Elitekedjan med Bicky Chakraborty i spetsen låg i förhandlingar med Ikano Kontor om att öppna hotell i det nya Ideonbygget.

— Ideon Gateway ska bli en ny mötesplats, då är det bra med hotell- och konferensfaciliteter. Vi hoppas att bolagen ska hyra in sig där istället för att skaffa egna mötesrum, säger Fredrik Åkesson.

Byggstarten är beräknad till sista kvartalet i år med inflyttning andra halvåret 2012. Fredrik Åkesson vill inte specificera byggkostnaden men säger att den uppgår till flera hundra miljoner kronor.

Parallellt arbetar Ikano Kontor med ombyggnaden av 5.500 kvadratmeter i Alfa-huset som tidigare använts av Ericsson och Sony Ericsson. Lokalerna invigs i november under namnet Ideon Agora och ska förutom kafé och atriumgård hysa inkubatorerna Ideon Innovation och Lift samt kontor för bland andra Innovationsbron, Teknopol och Venture Cup.

Erik Olausson

Efter år av osäkerhet och uppskjutna planer ger Ikano Kontor slutligen klartecken för bygget av Ideon Gateway. Sedan hotellmagnaten Bicky […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Fastighetsveteran siktar på Skåne

    Bengt Kjell, ett blytungt namn inom den svenska industrin och fastighetssektorn, vill med sitt bolag Hagabacken köpa skånska fastigheter. I ett joint venture med det lokala bolaget Tecto Group skapas dotterbolaget Hagabacken Skåne.

  • Trångt för industrin i Malmö

    Uthyrningen av skånska logistikfastigheter taktar på bra och industrifastigheter går starkt. Men i Malmö är det ont om plats för nya etableringar. Det visar en ny rapport.

  • Jan Barchan rör om i fastighetsgrytan

    Ett skånskt fastighetspussel läggs om när finansmannen Jan Barchans Briban Invest köper ut Sydsvenska Hem från börsen. Samtidigt gör han en miljardaffär med Trianon som upplöser det korsvisa ägande som funnits mellan de båda fastighetsbolagen.

  • Sernekes konkurs förföljer Doxa

    Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa har ansvarsförbindelser till byggföretaget Serneke trots att det sålts och sedan gått i konkurs. Det framgår av bolaget kvartalsrapport som kom på torsdagen.

  • Gröna byggskivor byggs ut

    Hässleholmsbolaget Recoma, som utmanar byggbranschen med återvunna byggskivor, har fått in nytt riskkapital och gör sig redo att dubblera sin produktion.

  • Wihlborgs tar över World Trade Center

    Fastighetsbolaget Wihlborgs, med vd Ulrika Hallengren, gör en miljardaffär och köper tre World Trade Center-fastigheter i Skåne och hotell SeaU i Helsingborg av branschkollegan Granitor. Så stor är köpeskillingen.

  • Smile vinnare i bidragsracet

    Vinnova delar ut mångmiljonbelopp till Skånes inkubatorer. Men stödet skiljer sig kraftigt åt, nära 27 miljoner kronor mellan inkubatorerna i toppen och botten. Rapidus har listan över vem som fick vad.

  • Så gick det sedan medarbetarna köpt ut grundarna

    Teknikkonsulten Trivectors medarbetare köpte ut grundarna och hade stora expansionsplaner. Då tvärbromsade marknaden. Så här ser vd Lena Smidfelt Rosqvist på framtiden.

  • Cronholm och Sundsstaden går ihop

    När Christer Cronholm, tredje generationens Cronholm i fastighetsförmedlaren, ska börja trappa ner sitt engagemang är sammanslagningen med Sundsstaden lösningen.

  • ”HSB var ingenting mot Serneke”

    Stöket, dålig ekonomi och vanskötsel i samband med bygget av Turning Torso var en västanfläkt jämfört med läget i Serneke, det bolag som står bakom Karlatornet som nu övertrumfar torson i höjd i Göteborg. Det säger Doxas ordförande Greg Dingizian sedan Serneke Sverige AB satts i konkurs.