måndag 3 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lund bas när Piratpartiet blir bredbandsleverantör

Två aktiva piratpartister i Lund har startat ett bolag som under sommaren ska börja med bredbandsleveranser till privatpersoner. Med företaget PirateIsp ska användarna få integritetsskyddat bredband. Delar av den administrativa driften ska skötas i Piratpartiets lokaler.

Piratpartiets ledare Rick Falkvinge vill inte exakt svara på frågan hur partiets uppbackning av satsningen ser ut.

— Du är ett intressant Almedalensutspel på spåren, men vi tänker inte avslöja något mer i förväg. Vi har en policy där medlemmarna ska ta egna initiativ som kan verka i partiets anda, säger Rick Falkvinge till Rapidus.

Men enligt bolagets VD Gustav Nipe har PirateIsp uppbackning inom partiets ledning.

— Tanken är att förvara kundlistor och liknande i Piratpartiets lokaler, det här är idéer som är förankrade inom högsta ledningen, säger Lundabaserade PirateIsp:s VD Gustav Nipe.

Bolaget ska hyra in sig på befintliga nät där användare ska kunna få anonym uppkoppling. Under sommaren inleds tester i några mindre orter, däribland Lund. Enligt Gustav Nipe rör det sig dels om en kommersiell satsning, dels om en politisk. Syftet är bland annat att sätta press på existerande bredbandsleverantörer.

Ordförande i bolaget är René Malmgren, som bland annat driver konsultbolaget Tritium Networks Consulting i Lund och kandiderar för Piratpartiet vid årets kommunval. Enligt Gustav Nipe ligger han bakom finansieringen av verksamheten.

I dag arbetar 4-5 personer med PirateIsp. Rapidus har utan framgång sökt René Malmgren.

Joel Lyth

Två aktiva piratpartister i Lund har startat ett bolag som under sommaren ska börja med bredbandsleveranser till privatpersoner. Med företaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Danir sätter bolag på Londonbörsen

    Ett energislag som är både förnybart och planerbart är rena drömmen för Europas regeringar. Cindrigo är bolaget som vill investera 7 miljarder kronor i just detta och börsnoterades i London i fredags. Dan Olofsson är med 30 procent största ägare.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.