torsdag 1 januari 2026

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nederman-VD backar upp utflyttat Mincbolag

Sven Kristensson, koncernchef för börsnoterade Helsingsborgsbolaget Nederman, har gått in som styrelseordförande och delägare i teknikbolaget Excito i Malmö. Sedan oktober 2009 har Excito plockat in runt 6,5 miljoner kronor för att utveckla sin hårdvaruprodukt för mediadistribution i hemmet.

Av de 6,5 miljoner kronorna har 4 miljoner kronor tagits in nu i april. Största enskilda investerare är Innovationsbron i Lund. Bland övriga i investeringskretsen finns Sydsvenskans VD Johan Ståhl och Sven Kristensson.

— Om vi inte tar beslut på en mer aggressiv affärsplan bör det senaste kapitaltillskottet räcka för att nå ett positivt kassaflöde vid årets slut, säger Excitos VD Fredrik Alstierna.

Han gör bedömningen att omsättningen ska stiga från två miljoner kronor förra året till upp mot fjorton miljoner kronor i år.

Excitos nätanslutna låda är stor som en pocketbok och ska göra det enklare att lagra och konsumera digital musik, film och foto i hemmet. Fredrik Alstierna menar att Excito i första hand konkurrerar genom produkter som är hanterbara även för den mindre teknikfokuserade.

Senaste tiden har en rad nya återförsäljare, framför allt i Norden, tillkommit. Fredrik Alstierna säger att Excito för samtal med större distributörer i såväl USA, Tyskland som England.

Bolaget har ett tiotal anställda och har lämnat sina lokaler på Minc för en ny adress i Limhamn.

Joel Lyth

Sven Kristensson, koncernchef för börsnoterade Helsingsborgsbolaget Nederman, har gått in som styrelseordförande och delägare i teknikbolaget Excito i Malmö. Sedan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Nu blickar vi framåt och uppåt

    2025 skulle bli året då konjunkturen vände. Vi fick nöja oss med ett svagt ljussken vid horisonten. Nu tar vi julhelg och laddar batterierna för ett 2026 som ska uppåt och framåt.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.