måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fem portföljbolag målet för Lindoffs nya riskkapitalfond

Mats Lindoff lämnar sitt jobb som innovationschef för Lunds universitet efter mindre än ett år på posten. Istället ska han ägna mer tid åt en ny riskkapitalfond startad med Björn Olsson och Joakim Westh, även de med ett förflutet som chefer i Ericssonsfären.

Trion bakom den nya fonden har redan gjort tre investeringar, i Ideonbolaget Resqu, Bloo i Stockholm, som sysslar med bluetooth-teknik, och Malmöbaserade TAT. I samtliga har Mats Lindoff även gått in i styrelsen.

På sikt är målet att bli aktiva i 5-6 bolag med anknytning till mobiltelefoni. Så här långt har investeringarna gjorts med eget kapital, men när det stod klart att en extern spelare var beredd att gå in med kapital i fonden valde Mats Lindoff att lämna sin post som innovationschef.

— Det är inte en riskkapitalfond i vanlig mening. Vi ska aktivt gå in i bolagen och bidra med såväl teknisk kompetens som marknadsföring, säger Mats Lindoff.

Han vill i nuläget inte gå in på vem som står för det externa kapitalet eller hur mycket pengar fonden rör sig med totalt.

— Den senaste månaden har vi ägnat kvällar och helger åt att titta igenom vilka potentiella företag vi kan gå in i framöver. Det är anmärkningsvärt så många intressanta bolag det finns i Skåneregionen, säger Mats Lindoff.

Han har bara suttit knappt ett år som innovationschef för Lunds universitet när han nu lämnar uppdraget.

— Jag hade kanske tänkt att det skulle bli ytterligare något år, samtidigt kommer jag att arbeta kvar inom universitet ett par dagar i veckan även framöver, säger han.

Posten som innovationschef för Lunds universitet ska nu utlysas. Vice rektor Carl Borrebaeck räknar med att ha en ny chef på plats inom en månad.

Björn Olsson lämnade sin post som vice VD för Ericsson 2008 och har tidigare också varit VD för Ericsson i Danmark. Joakim Westh lämnade Ericsson samma år, då med titeln strategichef.

Joel Lyth

Mats Lindoff lämnar sitt jobb som innovationschef för Lunds universitet efter mindre än ett år på posten. Istället ska han […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.