måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ipendo nyttjar krisen — växer i pressad patentbransch

|  , ,
|  

Medan patentbranschen i stort pressas av omstruktureringar gjorde uppstickaren Ipendo sitt bästa år hittills i fjol. Omsättningen växte 78 procent och bolaget vände till vinst.

Ipendo startades 2004 och har utvecklat ett IT-system för att administrera patentportföljer. Branschen kämpar med lågkonjunktur och lagändringar, men för Ipendo har detta varit extra bränsle.

Försäljningen ökade från 42 miljoner kronor till 74 miljoner i fjol. För första gången blev det en liten vinst på nedersta raden.

— Patentbranschen går inte så bra. Det är mycket neddragningar och automatiseringar. Vårt verktyg tar bort onödig administration och sparkraven ute i industrin gynnar oss. Vi har löpande haft ett tiotal kunder i kö för implementering senaste tiden, säger VD Toni Nijm.

Idag har verksamheten över 50 anställda, varav en knapp tredjedel sitter på huvudkontoret i Malmö. Just nu håller en filial på att öppnas i Holland.

Bland förändringarna i immaterialrättsbranschen finns Londonöverenskommelsen från 2008. Den innebär att patentdokument inte längre behöver översättas i sin helhet, vilket sopade bort nästan tio procent av marknaden. Nu närmar sig också ett EU-patent, giltigt i hela unionen genom en enda ansökan.

Ipendo ägs till största delen av Zacco, som i fjol fusionerade med Albihns.

Kristian Svensson

Medan patentbranschen i stort pressas av omstruktureringar gjorde uppstickaren Ipendo sitt bästa år hittills i fjol. Omsättningen växte 78 procent […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.