tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Goda resultat för danskt diarrévaccin

Danska TD Vaccines har fått goda resultat i fas I, de första testerna på människa, för E.coli-vaccinet ACE527. Knappt 40 friska försökspersoner ingick i studien vid Johns Hopkins University i USA. Vaccinet gav inga oväntade biverkningar och påverkade immunsystemet enligt plan.

— Vi hade satt upp kriterier för vilka data som krävdes för att vi skulle gå vidare till fas II och resultaten blev väsentligt bättre än så, så vi är verkligen glada, säger bolagets VD Ingelise Saunders som tidigare ledde ACE Bioscience.

TD Vaccines knoppades av i höstas när ACE Bioscience köptes av Zymenex. Nu planeras en fas II-studie, och vid slutet av året räknar TD Vaccines med att ha nått så kallat proof of concept. Utvecklingen av ACE527 finansieras av den icke-vinstdrivande organisationen PATH med stöd från Bill and Melinda Gates Foundation, och projektet ska säljas till en större partner 2011.

I dag finns enligt TD Vaccines inget väl fungerande vaccin mot E.coli och marknaden beräknas vara värd 900 miljoner euro. Bakterien leder till över 800 miljoner infektioner varje år, såväl bland resenärer som bofasta i utvecklingsländer, och över 300 000 dödsfall.

TD Vaccines fokuserar på vacciner mot turistdiarré och har tre anställda. Bolaget ägs av Sunstone Capital och LD Equity.

Lisa Kirsebom

Danska TD Vaccines har fått goda resultat i fas I, de första testerna på människa, för E.coli-vaccinet ACE527. Knappt 40 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.