tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

PharmaLundensis lanserar eget kosttillskott

Läkemedelsbolaget PharmaLundensis i Ideon Bioincubator har vidareutvecklat sin substans mot lungsjukdomen KOL och har nu tagit fram en produkt som klassas som kosttillskott. Bolaget har öppnat en egen webbshop för att sälja produkten under namnet Kvicksilver Detox.

PharmaLundensis genomförde i somras en emission som var tänkt att ge sex miljoner kronor, men som trots förlängning gav mindre. Nu hoppas VD Staffan Skogvall att försäljningen av kostillskottet tillsammans med en pågående mindre emission ska kunna finansiera kliniska studier av läkemedlet mot KOL.

— Vi har också haft kontakt med en del bolag som är intresserade av vår teknologi och vår produkt, men har kommit fram till att en försäljning i egen regi ger större inkomstmöjligheter, säger Staffan Skogvall.

Läkemedlet ska innehålla ämnena aktivt kol och elementärt jod. I webbshopen säljs en variant där elementärt jod har bytts mot en annan jodförening.

PharmaLundensis verksamhet bygger på teorin att det aktiva kolet tar upp och avlägsnar kvicksilver ur kroppen och på så vis förbättrar funktionen hos en celltyp med stor betydelse för lungornas funktion. Bolaget har patent på metoden att behandla KOL med joderat aktivt kol.

Den pågående emissionen avslutas på fredag och är tänkt att tillföra bolaget drygt två miljoner kronor. PharmaLundensis har tre anställda och ägs till över 90 procent av Staffan Skogvall med familj och bolag. Ny i styrelsen är Erik Lunell, klinisk farmakolog med ett förflutet som forskningschef på Pharmacia, som i dag leder kontraktsforskningsföretaget Croel i Helsingborg.

Lisa Kirsebom

Läkemedelsbolaget PharmaLundensis i Ideon Bioincubator har vidareutvecklat sin substans mot lungsjukdomen KOL och har nu tagit fram en produkt som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.

  • Han lämnar vd-stolen efter bara ett år

    I början av förra året lämnade Henrik Hjalmarsson vd-posten på fönsterbolaget Inwido i Malmö för samma roll på Optigroup i Mölndal. Nu lämnar han även det uppdraget, för att återvända till ett skånskt bolag.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Mölla säker hamn i tullkaoset

    När börserna fallit världen över har familjeföretaget Skåne-Möllans aktie tagit fart. Det är inte första gången som aktien går motvalls och vd Anders Persson har en teori om varför.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Dug lånar för att få upp farten

    Pengarna från emissionen i höstas räckte inte och nu tvingas potatisdrycksföretaget Dug fylla på med lån. Men 2025 ska bli året då försäljningen äntligen kommer i gång på allvar.