måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

DiLab byter chef ännu en gång…

Medicinteknikbolaget DiLab i Lund har bytt chef igen, vilket betyder en fjärde VD på lika många år. Våren 2006 slutade Dignitanas nuvarande VD Martin Waleij på DiLab och ersattes av Clinical Data Care-chefen Peter Johansson, som efter mindre än två år ersattes av DiLabs styrelseledamot Jan Rehnberg med en bakgrund inom Gambro. Nu har Rehnberg lämnat bolaget och styrelseordförande Jan Mellberg vill inte kommentera skälet.

— Man byter chef ibland. Vi brukar inte gå ut i pressen och informera om anledningarna, säger Jan Mellberg.

Företagets nye chef är Arthur Cole, engelsman som under 80- och 90-talet arbetade i 13 år på Pharmacia i Uppsala. Sedan dess har han jobbat med diagnostikprodukter i flera länder i Europa och Nordamerika, och senast drivit eget företag.

— På sistone har det definitivt varit motvind för alla bolag som levererar till läkemedelsindustrin. Men DiLab har bra tillgångar, bland annat i form av produkter under utveckling som vi räknar med att få ut på marknaden det närmaste året, säger Arthur Cole.

DiLab utvecklar laboratorierobotar som används för att ge försöksdjur testsubstanser och ta blodprover. Bolaget har hittills gått med förlust och omsättningen har minskat det senaste året. Våren 2008 fanns ett tjugotal anställda i Lund, i dag handlar det om ett dussin personer. Enligt Arthur Cole är planen att visa ökad omsättning inom ett år.

DiLab ägs av Industrifonden och SEB Företagsinvest.

Lisa Kirsebom

Medicinteknikbolaget DiLab i Lund har bytt chef igen, vilket betyder en fjärde VD på lika många år. Våren 2006 slutade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.