måndag 13 januari 2025

inloggad som

Nytt samarbetsavtal i USA stärker Alligator

Bioteknikföretaget Alligator Bioscience har tecknat ett nytt avtal med en amerikansk partner. Företagets namn och de exakta summorna är hemliga, men enligt Alligators VD Gun-Britt Fransson innebär avtalet ett betydelsefullt kassaflöde.

Lundaföretagets teknologi Find ska användas för att förbättra det verksamma proteinet i ett av partnerns läkemedel som har kort väg till marknad ifall projektet lyckas. Avtalet är exempel på en ny strategi för Alligator som tidigare tog kortare kunduppdrag, men nu satsar på att vara med en längre del av processen för att också kunna få större del av vinsten.

Alligator får enligt avtalet betalt för sitt arbete, vid milstolpar i utvecklingen och i eventuell royalty längre fram. De första pengarna kommer under nästa år. Företaget avslutar dessutom på måndag en emission riktad till befintliga ägare, där man siktar på att ta in cirka 50 miljoner kronor.

Alligator Bioscience tecknade häromveckan ett annat avtal, med börsnoterade BioInvent i Lund. Bolagen ska gemensamt utveckla ett antikroppsbaserat cancerläkemedel som ska injiceras direkt i tumörer. Efter en inledande forskningsfas kommer kostnader och eventuell vinst att delas lika. Alligator Bioscience knoppades från början av från BioInvent, och blev självständigt 2001. Båda bolagen finns på Ideon. Bland Alligators storägare finns Industrifonden, Stenakoncernen och affärsängeln Staffan Rasjö.

Lisa Kirsebom

Bioteknikföretaget Alligator Bioscience har tecknat ett nytt avtal med en amerikansk partner. Företagets namn och de exakta summorna är hemliga, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Jo, Coldzyme fungerar”

    Bolaget Enzymatica i Lund som tillverkar förkylningssprayen Coldzyme drabbades hårt under pandemin. Nu förklarar vd Claus Egstrand varför han är full av tillförsikt och står fast vid målet att mer än tiofaldiga försäljningen på två år.

  • EQL fortsätter växa lönsamt

    Lundabolaget EQL Pharma fortsätter att gå mot strömmen bland regionens läkemedelsbolag. Nysläppta delårssiffror visar på fortsatt lönsam tillväxt. Så här gick det.

  • Sib Solutions siktar på break-even

    Logistikteknikbolaget Sib Solutions i Lund får fortsatt förtroende av lastbilsjätten Scania som deltagit i en nyemission som ska gå till fortsatt tillväxt. Målet är att nå break-even i år.