fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Zacco och Albihns bildar ny patentjätte

|  ,
|  

Patentbyråerna Zacco och Albihns fusioneras från 1 juli. Affären skapar en av de största byråerna inom patent- och varumärkesrätt i Nordeuropa, med runt 600 anställda varav över 200 jurister.

Fusionen sker genom att ägarna till Stockholmsbaserade Albihns säljer sina aktier till danska Zaccokoncernens moderbolag i utbyte mot andelar i det nya företaget, som kommer att gå under namnet Zacco Group.

Zacco har idag cirka 400 anställda medan Albihns har 200. Men i Sverige är Albihns flera gånger större, uppger Zaccos VD Hans-Bertil Håkansson, som också blir VD i nya Zacco Group.

— Genom affären blir vi störst på marknaderna i Sverige, Norge och Danmark samt störst på varumärken i Holland, säger han till Rapidus.

Zaccokoncernen, med huvudkontor i Köpenhamn och filialer i bland annat Malmö, Oslo och Amsterdam, omsatte senaste räkenskapsåret cirka 600 miljoner danska kronor med ett resultat på 25 miljoner, uppger Hans-Bertil Håkansson.

Albihns, som utanför Sverige även har kontor i Köpenhamn och München, omsatte under 2007 366 miljoner kronor och gjorde en vinst på 4,7 miljoner.

Erik Olausson

Patentbyråerna Zacco och Albihns fusioneras från 1 juli. Affären skapar en av de största byråerna inom patent- och varumärkesrätt i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.