tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Emission i PharmaLundensis inför KOL-studier

För drygt två år sedan grundade läkaren Staffan Skogvall bolaget PharmaLundensis för att ta fram ett läkemedel mot kvicksilverförgiftning. Nu kan det visa sig att dödligt sjuka KOL-patienter blir den första målgruppen. I dagarna inleder PharmaLundensis en nyemission för att finansiera sina kliniska studier.

— Vi ska studera effekten av joderat aktivt kol, som bolaget har patentskyddat för behandling av KOL. Ämnet finns som kemiteknisk produkt i dag, bland annat för att binda kvicksilver i exempelvis luftreningsfilter. Jag kom i kontakt med en grupp KOL-patienter i Lundatrakten som på eget initiativ provat att äta ämnet, och fått en dramatiskt förbättrad lungfunktion, säger Staffan Skogvall.

KOL har en stark koppling till rökning, och kvicksilver är ett av hundratals giftiga ämnen som en rökare får i sig. Ingen har dock hittills visat att kvicksilver skulle ha betydelse för just KOL.

PharmaLundensis kommande emission ger företrädesrätt för de omkring trettio nuvarande aktieägarna, och ska ge bolaget sex miljoner kronor. Pengarna ska användas till en rad kliniska studier i mindre skala i samarbete med lungkliniken vid Universitetssjukhuset i Lund.

PharmaLundensis forskare har en hypotes om att kvicksilvret hämmar aktiviteten hos en viss celltyp med en nyckelroll för lungfunktionen. Kvicksilver som kommer in i kroppen utsöndras normalt av levern via gallan, men i tarmen tas ämnet lätt upp igen genom tarmväggen. PharmaLundensis läkemedel ska binda till kvicksilvret när det befinner sig i tarmen så att ämnet följer med avföringen ut. Läkemedlet i sig tas inte upp av kroppen, vilket gör risken för biverkningar liten.

Eventuellt kan substansen registreras som läkemedel redan om ett par år. Kol och jod används redan i vården och behöver enligt Staffan Skogvall därför inte testas i omfattande toxikologiska studier. Skogvall hoppas också få så kallad ”fast track”-status hos europeiska läkemedelsmyndigheter. Statusen är till för läkemedel mot livshotande sjukdomar som saknar behandling, och kan korta godkännandeprocessen kraftigt.

Staffan Skogvall är VD och forskningschef för PharmaLundensis, och äger tillsammans med familj och genom bolag över 90 procent av aktierna. Han var en av grundarna och under flera år VD för bolaget Respiratorius i Lund, som också utvecklar läkemedel mot KOL. PharmaLundensis har just flyttat in i Lund Bioinkubator och har tre anställda.

Lisa Kirsebom

För drygt två år sedan grundade läkaren Staffan Skogvall bolaget PharmaLundensis för att ta fram ett läkemedel mot kvicksilverförgiftning. Nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.