måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Absalon plockar chef från Brimstone — och första kunden

Mjukvarubolaget Absalon i Malmö har hittills varit Brimstonegrundaren Sebastian Merlövs enmansorkester. Men samtidigt som bolaget plockar konsultjätten Sigma som första kund går Mattias Lindemann, tidigare produktutvecklingschef på Brimstone, in som ny delägare.

Sebastian Merlöv grundade Absalon i början av hösten sedan Brimstones styrelse lyft bort honom från VD-posten. Sebastian Merlöv har dock behållit sin ägarandel i Brimstone, som i januari fusionerades med Stockholmsbaserade IT-bolaget Cinteros.

Precis som i Brimstone går Absalons affärsidé ut på att modifiera och bygga ut Microsofts mjukvara för kundrelationer. Men medan Brimstone riktade in sig på produktbolag inom life science-sektorn är Absalons fokus tjänstebolag som IT-konsulter och revisorer. Första kunden är Sigmadottern Exallon där runt 25 personer ska använda Absalons mjukvara för att hålla reda på såväl försäljning som genomförande av olika konsultprojekt.

Rekryteringen av Mattias Lindemann är inte den enda expansion som Sebastian Merlöv ser framför sig. Innan året är slut räknar han med att Absalon har 5-10 anställda. Men med Microsoft som backar upp med teknikutveckling och partners som sköter försäljning räknar Sebastian Merlöv inte med att Absalon blir något jättebolag.

— Mer än 25 personer tror jag inte vi blir, säger han.

I Absalons styrelse sitter bland andra Jan Nilsson, tidigare Sverigechef på Maersk Data, samt Thomas Parbst, Microsofts marknadsföringschef för kundhanteringsmjukvara i Europa, Mellanöstern och Afrika.

Bland konkurrenterna finns Lundalogik, som förra året omsatte 67 miljoner kronor på att sälja sin egenutvecklade mjukvara för kundrelationer. Bolaget grundades 1990 och har i dag växt till 59 anställda i Lund, Stockholm och Göteborg.

Erik Olausson

Mjukvarubolaget Absalon i Malmö har hittills varit Brimstonegrundaren Sebastian Merlövs enmansorkester. Men samtidigt som bolaget plockar konsultjätten Sigma som första […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • IT-profilen vill sälja drönare

    Drone as a Service, DaaS, är den nya affärsidén bakom Sebastian Merlövs nystartade bolag. – Sverige och Europa kommer att behöva tillverka miljontals drönare. Nu har vi startat ett bolag som ska se till att det händer, säger han.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.