måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Absalon plockar chef från Brimstone — och första kunden

Mjukvarubolaget Absalon i Malmö har hittills varit Brimstonegrundaren Sebastian Merlövs enmansorkester. Men samtidigt som bolaget plockar konsultjätten Sigma som första kund går Mattias Lindemann, tidigare produktutvecklingschef på Brimstone, in som ny delägare.

Sebastian Merlöv grundade Absalon i början av hösten sedan Brimstones styrelse lyft bort honom från VD-posten. Sebastian Merlöv har dock behållit sin ägarandel i Brimstone, som i januari fusionerades med Stockholmsbaserade IT-bolaget Cinteros.

Precis som i Brimstone går Absalons affärsidé ut på att modifiera och bygga ut Microsofts mjukvara för kundrelationer. Men medan Brimstone riktade in sig på produktbolag inom life science-sektorn är Absalons fokus tjänstebolag som IT-konsulter och revisorer. Första kunden är Sigmadottern Exallon där runt 25 personer ska använda Absalons mjukvara för att hålla reda på såväl försäljning som genomförande av olika konsultprojekt.

Rekryteringen av Mattias Lindemann är inte den enda expansion som Sebastian Merlöv ser framför sig. Innan året är slut räknar han med att Absalon har 5-10 anställda. Men med Microsoft som backar upp med teknikutveckling och partners som sköter försäljning räknar Sebastian Merlöv inte med att Absalon blir något jättebolag.

— Mer än 25 personer tror jag inte vi blir, säger han.

I Absalons styrelse sitter bland andra Jan Nilsson, tidigare Sverigechef på Maersk Data, samt Thomas Parbst, Microsofts marknadsföringschef för kundhanteringsmjukvara i Europa, Mellanöstern och Afrika.

Bland konkurrenterna finns Lundalogik, som förra året omsatte 67 miljoner kronor på att sälja sin egenutvecklade mjukvara för kundrelationer. Bolaget grundades 1990 och har i dag växt till 59 anställda i Lund, Stockholm och Göteborg.

Erik Olausson

Mjukvarubolaget Absalon i Malmö har hittills varit Brimstonegrundaren Sebastian Merlövs enmansorkester. Men samtidigt som bolaget plockar konsultjätten Sigma som första […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.