torsdag 14 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

90 miljoner till skånsk riskkapitalfond

Den nya sydsvenska riskkapitalfonden har fått grönt ljus. EU:s strukturfonder avsätter 90 miljoner kronor för att bygga upp satsningen som Rapidus tidigare berättat om. Med ytterligare kapital från Region Skåne och Blekinge, andra offentliga aktörer och det privata näringslivet räknar initiativtagarna med en grundbult på drygt 300 miljoner.

Fonden, som har arbetsnamnet Sydsvensk entreprenörsfond, ska framför allt gå in i nystartade företag.

— Den ska stå för sådd- och startkapital till goda idéer, så att vi kan skapa tillväxt. Det är en av de saker som vi i regionen bör komma fram med, med tanke på situationen, säger Pia Kinhult (M), regionråd i Skåne och ordförande i Strukturfondspartnerskapet som nyligen beslutat om riskkapitalfonden.

Region Skåne och Blekinge bidrar med tio miljoner kronor var, medan Tillväxtverket och Innovationsbron, som formellt kommer att äga fonden, står för sammanlagt 70 miljoner kronor. Tanken är att privata investerare ska gå in med lika mycket pengar i varje projekt som den regionala fonden gör, men ännu är inga privata aktörer knutna till projektet.

Under våren ska ett managementteam anställas. Förhoppningen är att satsningen ska komma igång redan till den 1 juli, berättar projektledaren Jonas Gallon på Innovationsbron Syd.

Att Strukturfondspartnerskapet Skåne-Blekinge valt att prioritera de 90 miljoner kronorna till fonden betyder i praktiken att beslutet är klart. Men innan arbetet kan sätta igång måste det formellt godkännas av det nyskapade Tillväxtverket.

Den nya sydsvenska riskkapitalfonden har fått grönt ljus. EU:s strukturfonder avsätter 90 miljoner kronor för att bygga upp satsningen som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.