fredag 1 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Spelbolagsslakt på 5te

|  , ,
|  

Spelutvecklingsbolaget 3 Lives Left har gått i konkurs. Bolaget blir därmed den tredje spelutvecklaren på IT-inkubatorn 5te i Köpenhamn som tvingas packa ihop – på mindre än ett år.

3 Lives Left grundades 2007 men hade växt till fem anställda. Förra våren fick bolaget 600.000 danska kronor i bidrag från Det Danske Filminstitut för att utveckla det futuristiska strategispelet ”The Ark”. Men pengarna kom med krav på vissa utvecklingssteg och i slutändan fick bolaget bara ut en fjärdedel av summan, uppger VD:n Gorm Lai.

— Vi insåg att vi inte skulle ha nog med pengar att göra klart spelet, då försökte vi istället få in lite pengar genom att utveckla små marknadsföringsspel. Men det var för svårt att sälja in, säger han.

ZeitGuyz, med sina 30 medarbetare, är därmed inte den enda spelutvecklaren på 5te som gått i konkurs det senaste året. Strax efter att bolaget i maj la ner verksamheten tvingades även Pollux Gamelabs säga upp sina 14 anställda och packa ihop, trots att bolaget just lanserat en uppföljare till sitt strategispel ”Lost Empire”.

— Huvudskälet var att vi fick slut på pengar. Om man lanserar ett spel online dröjer det kanske en månad tills de första intäkterna från spelet börjar komma. Men om man säljer det via butiker, som vi gjorde, kan det ta upp till ett halvår, säger Poul Køster, en av två delägare i Pollux Gamelabs.

Erik Olausson

Spelutvecklingsbolaget 3 Lives Left har gått i konkurs. Bolaget blir därmed den tredje spelutvecklaren på IT-inkubatorn 5te i Köpenhamn som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.