söndag 16 mars 2025

inloggad som

ProMedVi plockar VD från industrijätte

|  , ,
|  

Medicinteknikbolaget ProMedvi i Lund har värvat Sigrun Axelsson, tidigare affärsområdeschef inom industrikoncernen GCE, som ny VD. Bolaget ökade omsättningen med runt 45 procent under 2008 och räknar med att nå break-even i år.

Främst är det ökad försäljning på bolagets kärnmarknader Sverige, Frankrike och Belgien som gör att omsättningen 2008 landade på 5,5 miljoner kronor mot 5,2 miljoner kronor för hela det brutna räkenskapsåret juli 2006-december 2007.

Bolagets vibrerande balansplatta används främst inom rehabiliteringen av patienter med neurologiska skador från exempelvis stroke och multipel skleros samt som träningsredskap av elitidrottare.

— Resultatet är fortfarande negativt, men vi siktar på plus minus noll i år, säger Sigrun Axelsson, som tog över VD-stolen i början av december.

Hon har ett förflutet på HemoCue i Ängelholm och Atos Medical i Hörby men kommer närmast från posten som affärsområdeschef för medicinteknik hos gasutrustningstillverkaren GCE i Malmö.

— Bara inom affärsområdet medicinteknik omsätter GCE 270 miljoner kronor, så ProMedVi är mycket mindre. Men det är spännande att vara tillbaka i ett litet bolag igen och ha totalansvaret, säger Sigrun Axelsson.

ProMedVi har tre anställda i Lund men lägger ut såväl produktion som distribution på partner. Framöver satsar bolaget hårt på England och Tyskland som delvis nya marknader, bland annat testas plattan just nu av brittiska fotbollsklubben Manchester United.

Erik Olausson

Medicinteknikbolaget ProMedvi i Lund har värvat Sigrun Axelsson, tidigare affärsområdeschef inom industrikoncernen GCE, som ny VD. Bolaget ökade omsättningen med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Förräderi, fotboll och framgång

    PODD: Thomas Bodström är advokat, författare, tidigare justitieminister och före detta allsvensk fotbollsspelare. Nu kan han även kalla sig vinnare […]


  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.

  • Ny vd ska ta Starfish till börsen

    Förre Learning to Sleep-vd:n Micael Gustafsson blir ny vd i Starfish of Sweden. Nu ska han ta bolagets teknik till marknaden. En kommande notering finns med i planerna.

  • Medbeat fick napp i Draknästet

    Tre drakar nappade när Erik Rask pitchade sitt företag Medbeat i SVT:s Draknästet. Drakarnas investeringar värderar bolaget till 84 Mkr, men Erik Rask åkte hem med mer pengar än han sökt. 

  • Nanoecho valde börsnotering trots tufft marknadsklimat

    Nanoecho i Lund tvingades att kraftigt sänka teckningskursen under teckningsperioden inför börsinträdet i augusti. Men på onsdagen kom besked om ett godkännande från Läkemedelsverket och aktien har sedan dess rusat mer än 50 procent.