måndag 7 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Europeiskt entreprenörsevent till Helsingborg i maj

|  
|  

Den Londonbaserade riskkapitaltävlingen Seedcamp kommer till Skåne i vår, när arrangörerna kör igång regionala Mini Seedcamps i Europa.

 

Seedcamp har grundats av Saul Klein, partner hos riskkapitalbolaget Index Ventures och tidigare marknadsdirektör på Skype. Idén är att låta 20 europeiska startups möta ledande investerare, serieentreprenörer och affärsutvecklare under en höstvecka. Fem vinnare får 50.000 euro och fortsatt stöd från Seedcamps nätverk av mentorer.

 

Hittills har arrangemanget enbart hållits i London, men i år lanseras regionala uttagningar på sju platser. För Skandinavien knep Helsingborg värdskapet framför näsan på Stockholm. De övriga städerna där Mini Seedcamp körs är Paris, Warszawa, London, Ljubljana, Berlin och Tel Aviv.

 

— Jag blev tillfrågad av Seedcamp var man borde hålla eventet i Skandinavien och drog fram argument varför man skulle köra det här i Helsingborg. Bland annat gillade de entreprenörsmiljön SHIP, där vi kommer att hålla till, säger Joachim Samuelsson, serieentreprenör och i dag huvudägare i Helsingborgsföretaget Biomain.

 

Bolagen som är med i Helsingborg den 5 maj får möta 50 mentorer från Öresundsregionen, Skandinavien och övriga världen. Helsingborgs stad ställer också upp som värd och ordnar middag på Rådhuset.

 

— Vi tycker så klart det är jättekul att den här typen av organisationer kommer till Helsingborg och att vi får vara spindel i nätet när så många träffas. Det stärker hela Öresundsregionen, säger Renée Mohlkert, nytillträdd näringslivsdirektör i Helsingborgs stad.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Wesports fyller på kassan

    Bara några dagar efter att Rapidus berättat om vd-bytet i Malmöbaserade Wesports kommer nästa nyhet. Bolaget fyller på kassan med 130 Mkr genom en företrädesemission. Så mycket värderas bolaget till.

  • Snålt utfall för Aqilion

    Det bidde bara en tumme av Aqilions nyemission. Knappt 42 procent av det önskade kapitalet kom in och nu tvingas vd Sarah Fredriksson dra ned på takten. – Det är trist, och extremt tufft för alla just nu, säger hon.

  • Inarea lyfter blicken mot taket

    Golvläggningskoncernen Inarea fortsätter serieförvärva, denna gång en undertaksmontör. Det innebär ett avsteg från ursprungstanken att konsolidera golvbranschen. Vd Rikard Fransson drar fördel av att ha ett starkt kassaflöde i en svag marknad.

  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Förmögenhetsförvaltarens tillväxtrecept

    Ericsson & Partners är något av en doldis i Malmö. Men förra året växlade förmögenhetsförvaltaren upp ordentligt med en tillväxt på 50 procent. Vice vd Jacob Malmberg förklarar vad som ligger bakom.

  • Finansprofilens nya investerargiv

    Life science-sektorn lider svårt av kapitalbrist. Det ska Medicon Village i Lund råda bot på, och lanserar därför Medicon Village Investor Panel, MVIP. Initiativtagare är en välbekant finansprofil.

  • Han blir begravningsentreprenör

    Johan Andersson köper ut begravningsbyråföretaget Klarahill från familjens investmentbolag Mellby Gård, där han är ordförande. – Jag hoppas på sikt få mer tid till egna investeringar, säger han.

  • Räntenedgången har inte tagit skruv

    De sänkta räntorna har fått mindre effekt än många trodde på marknaden för företagsförvärv, M&A. Istället krävs något annat för att det ska vända på allvar – och det kan ta tid, säger bland andra Johan Strandberg på PwC.

  • Aqilion söker nya pengar

    Läkemedelsutvecklingsbolaget Aqilion i Helsingborg hamnade på ruta ett efter ett uppsagt miljardavtal med jätten Merck. Nu söker bolaget, med vd Sarah Fredriksson, 27 Mkr i en nyemission.

  • Anders Althin ger inte upp – köper ut sitt bolag från börsen

    Anders Althin, tidigare vd för Gambro i Lund, ger inte upp om sitt förlustbolag Alteco Medical. I stället påkallar han tvångsinlösen av aktierna för att ta över bolaget helt själv.