måndag 29 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Köpet av Åbergs fastigheter en rekordaffär i Malmö

Stockholmsbaserade Akelius tar på ett bräde över hela Hugo Åbergs Fastighetsförvaltning i Malmö. Någon köpeskilling presenteras inte, men enligt vad Rapidus erfar hamnade prislappen över den inledande värderingen på 2,5 miljarder kronor.

Rapidus kunde imorse berätta att Akelius Residential Property står bakom vad som ser ut att vara den största fastighetsaffären i Malmö genom tiderna. Prislappen ska ha trissats upp efter stort intresse från såväl svenska som internationella investerare.

Akelius tar nu över ett par tusen lägenheter i Slottsstaden och bostadsområdet Almgården. Bland annat innefattas profilhuset Kronprinsen. 45 anställda på Åbergs följer också med i affären.

— Intresset har varit extremt, med både bredd och djup bland intressenterna. Det är ett stort bestånd som är väl sammanhållet. Sedan är fastighetsmarknaden stark just nu på transaktionssidan med låga räntor och mycket pengar i omlopp, säger Fredrik Cronqvist på Leimdörfer som ansvarat för säljprocessen.

Varken han eller familjen Åbergs talesperson Erik Åfors vill dock kommentera köpeskillingen. Men enligt Rapidus kartläggning handlar det om det största enskilda köpet hittills av ett fastighetsbestånd i Malmö, vid sidan av börstransaktionen då Fabege knoppade av Wihlborgs samt den riksomfattande portföljaffären där AP Fastigheter fusionerades med Vasakronan.

— Det är klart att det är positivt för Malmö att det finns ett intresse för stora affärer i staden, säger Fredrik Cronqvist.

År Affär Summa
2014 Akelius köper Hugo Åbergs Fastighetsförvaltning >2,5 mdr
2006 Wihlborg köper 14 kontorsfastigheter av Tornet 2,2 mdr
2005 Fredensborgs Eiendomsselskab köper 76 bostadsfastigheter av Heimstaden 1,9 mdr
2006 CGI köper köpcentrumet Entré av TK Development 1,5 mdr
2012 Vasakronan köper Triangeln av NCC 1,2 mdr
2012 Grosvenor Fund Management köper Burlöv Center av Eurocommercial 1,2 mdr

Akelius, grundat av entreprenören Roger Akelius och ägt av en privat stiftelse, köpte sin första fastighet 1994 i Helsingborg. 2011 köpte koncernen bostadskomplexet vid Caroli City som Hugo Åberg en gång i tiden byggde. Enligt uppgift till Rapidus är Akelius däremot inte intresserad av Turning Torso som HSB velat sälja av under en tid.

Senaste åren har Hugo Åbergs Fastighetsförvaltning drivits av dödsboet efter dottern Ulla Åberg.

— Det viktigaste för oss är att köparen tagit över hela organisationen och våra 45 medarbetare och att beståndet har kunnat hållas ihop, säger Åbergs talesperson Erik Åfors.

Rent konkret omfattar affären bostadsområdet Almgården, tre hus vid Ribersborg samt Kronprinsen med lägenheter, butiker och vissa kontorsytor. Åbergs fastigheter har sina rötter tillbaka till 1930-talet. Arvtagare till det säljande dödsboet är Ulla Åbergs kusinbarn.

Kristian Svensson

Stockholmsbaserade Akelius tar på ett bräde över hela Hugo Åbergs Fastighetsförvaltning i Malmö. Någon köpeskilling presenteras inte, men enligt vad […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Stämningar stör julstämning i Doxa

    Flera bolag inom Greg Dingizians fastighetskoncern Doxa stäms av Serneke Sveriges konkursbo som vill ogiltigförklara transaktioner. Fler stämningar kan dessutom komma fram till den 7 januari.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Brinova får ny vd

    Brinova Fastigheter med K-Fast, Backahill och Balder i ägartoppen har utsett Peter Ullmark till ny vd. ”Peter får uppgiften att ta Brinova vidare med fortsatt expansion”, uppger ordförande Erik Selin.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Börsen gäspar åt Mildefs fantomtillväxt

    Mildef i Helsborg levererar fantomsiffror, ändå togs rapporten emot med en fallade aktiekurs på torsdagen. Inter heller Bonesupport lyckades slå marknadens hög uptrissade förväntningar.

  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.