måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Wihlborgs breddar Ideon med ny paraplyorganisation

Ideon i Lund ska marknadsföras som en betydlig större enhet än den geografiska yta forskningsparken utgör i dag. Med stora expansionsplaner drar fastighetsägaren Wihlborgs igång strategiprojektet ”@Ideon” för att bredda varumärket tillsammans med aktörer som Briggen och Vasakronan.

I strikt mening är Ideon 110.000 kvadratmeter kontor och labbyta utmed E22. Men i folkmun är Ideon mer än så, det används som benämning på större delen av näringslivsklustret i norra Lund.

Wihlborgs vill utnyttja detta och gör nu ett omtag på varumärket.

— Ideon är ett starkt namn. Tanken är att bygga en ny paraplyorganisation som utvecklar hela området i nordöstra Lund, säger vd Ander Jarl i en intervju med Rapidus i samband med måndagens Financial Meetings.

Samarbetet skulle involvera konkurrerande fastighetsägare som Briggen, Vasakronan och Medicon Village. I gengäld skulle Ideon kunna marknadsföras som Europas största forskningspark, med drygt 500 företag i olika storlekar inklusive Sony Mobile, Axis och hela Medicon Village-området.

— Det handlar om att dra nytta av varumärket i olika sammanhang, bland annat för rekrytering. Vi måste bli duktigare på att attrahera framtidens entreprenörer, säger Ideons vd Hans Möller.

Diskussioner om form och finansiering för @Ideon är igång. Planen är lansering senast efter nyår.

— Detta är något som skulle kunna bli väsentlig större än Ideon i dag, säger Mats Leifland, vd för Medicon Village.

Just Ideons framtid var huvudtema när Financial Meetings hölls för femte gången i morse i Lund. Wihlborgs vd Anders Jarl presenterade planerna på förtätning av området. Bolaget äger sedan i fjol hela fastighetsbeståndet.

Probis vd Peter Nählstedt gav också detaljerna från förra veckans delårsrapport. Han passade på att flagga för förvärv för att skapa ytterligare tillväxt.

Sarah Fredriksson presenterade sin dagsfärska kvartalsrapport, där omsättningen ökar med 15 procent till 2,5 miljoner kronor men där kostnaderna stiger på grund av en omstrukturering av säljsidan.

Kristian Svensson

Ideon i Lund ska marknadsföras som en betydlig större enhet än den geografiska yta forskningsparken utgör i dag. Med stora […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.