måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Eslöv satsar på Uppstart-stiftelse med Penser och Håkansson…

Sedan Dan Olofsson och Luciano Astudillo grundade Uppstart Malmö 2011 har konceptet spridit sig till Landskrona och Helsingborg. I dag hålls ett inledande möte med ett 50-tal företagare för ett motsvarande initiativ i Eslöv. Dragplåster är de skånska finansmännen Bo Håkansson och Erik Penser.

Gertrud Elisabet Bohlin, tidigare näringslivschef på Eslövs kommun, har fått uppdraget att sondera terrängen. Målet är att kunna presentera en färdig plan för den nya stiftelsen på Eslövs näringslivsdag i slutet av september.

Tilltänkt styrelseordförande är Eslövsbon Bo Håkansson, tung ägare i de tre noterade Lundabolagen Hansa Medical, ProstaLund och Exini Diagnostics.

— Eslövs kommun frågade mig om jag ville ställa upp och jag sa ja fast jag egentligen inte har tid, för jag tycker det är angelägna saker det här att få folk i jobb. I den mån det dyker upp något intressant kommer jag även gå in som investerare, säger Bo Håkansson till Rapidus.

Inbjudan till dagens möte är även undertecknad av finansmannen Erik Penser, som är uppvuxen i Eslöv. Gertrud Elisabet Bohlin vill dock inte gå in på vilken roll han kommer ha i stiftelsen.

Uppstartstiftelserna i Malmö, Landskrona och Helsingborg är i hög grad inriktade på mer storstadsrelaterade problem som segregation Gertrud Elisabet Bohlinoch utanförskap för utlandsfödda. Men Gertrud Elisabet Bohlin ser ett stort behov även i landsortskommunen Eslöv.

— Vi har ett brett näringsliv men står inför många generationsskiften. Då behöver vi hitta människor som vill driva vidare de företagen så att vi inte blir av med arbetstillfällen. En annan uppgift blir att matcha de arbetstillfällen som finns med arbetskraften, säger hon.

Erik Olausson

Sedan Dan Olofsson och Luciano Astudillo grundade Uppstart Malmö 2011 har konceptet spridit sig till Landskrona och Helsingborg. I dag […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.