tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… efter flera tuffa år

Sedan 15 tungviktare i det skånska näringslivet gick in i Malmöhus Invest 1998 har ett 30-tal portföljbolag passerat revy. Några lysande affärer handlar det inte om, visar Rapidus genomgång av årsboksluten.

Det finns exempel där Malmöhus Invest lyckats hitta guldkorn i den skånska myllan. Det allra bästa är Hardi Electronics som såldes till Synplicity 2007. Under samma räkneskapsår gjorde Malmöhus Invest exit i connectBlue. Tillsammans gav de två affärerna en reavinst på 43,3 miljoner kronor, enligt årsredovisningen från 2007. Fas Mashinery såldes två år senare vilket gav en reavinst på 3,8.

Men det finns också gott om mindre lyckade satsningar. Räkneskapsåret 2004/2005 blev det en reaförlust på 18,2 miljoner kronor när andelen i Wespot såldes och både Bankeryds Maskin och danska Visible Diagnostics dukade under. Celltrix, ProstaLund, Bioett och Talking Picture är andra exempel på förlustaffärer.

Enligt Malmöhus Invests årsredovisningar för 1999-2011 blev det sammanlagda resultatet från försäljningar och konkurser 5,3 miljoner kronor. Då ingår utdelningar från portföljbolagen och andra mindre intäkter men inte eventuella framtida intäkter från avslutade affärer och inte heller vårens försäljning av Lumitec.

Men att driva riskkapitalbolag är inte gratis, under samma period låg de administrativa kostnaderna — där lön, konsultarvoden och lokalhyror ingår — på 72,4 miljoner kronor.

Svårigheten att avyttra verksamheter som i Malmöhus Invests ögon varit mogna för försäljning är ett återkommande mantra i årsredovisningarna.

— Det här var en satsning som gjordes på affärsmässiga grunder men den gjordes också av personer som var mycket engagerade för att utveckla det skånska näringslivet. Den typen av exit vi gjorde i början på 2000-talet har blivit betydligt svårare att göra i dag när läkemedelsbolagen är försiktigare, säger Håkan Nelson, tidigare mångårig vd för riskkapitalbolaget.

Joel Lyth

Sedan 15 tungviktare i det skånska näringslivet gick in i Malmöhus Invest 1998 har ett 30-tal portföljbolag passerat revy. Några […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.