torsdag 2 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

60-talisterna toppar Ideonbolagen

Är du man, skåning och född på 60-talet? Då är du urtypen för en styrelseordförande på forskningsparken Ideon i Lund. I gengäld är mindre än var tionde ordförande under 40, visar Rapidus kartläggning.

Av totalt 94 registrerade styrelseordföranden är bara nio födda efter 1970. Yngst är 23-årige Robin Yjord, ordförande för Comfirm. Bolaget bildades våren 2011 och utvecklar teknik för automatiserade e-postutskick av exempelvis bokningsbekräftelser, leveranskvitton och användaruppgifter. Alla fyra i styrelsen är grundare, delägare och jobbar operativt i bolaget.

— Det var mest en slump att jag blev ordförande. Vi kommer definitivt att plocka in mer folk i styrelsen nästa år eller så, efterhand som vi expanderar, säger Robin Yjord.

Av alla ordföranden för Ideons bolag bor cirka 65 procent i Skåne. 20 procent bor någon annanstans i landet, medan knappt 15 procent har sin hemvist utomlands. Bara fyra stycken är kvinnor.

Den allra vanligaste personen på den tunga ordförandeposten är alltså en man, född på 1960-talet och boende i någon av kranskommunerna kring Lund. En av dem är Mats Grahn, som efter studier på LTH på 1980-talet och en karriär på dåvarande Pharmacia Biotech i Uppsala rekryterades till Alligator Biosciences styrelse 2006 samtidigt som han tog jobb på medicinteknikbolaget Dako i Köpenhamn. Sedan ett par år tillbaka håller han i ordförandeklubban.

— Vi har satsat på en styrelse där en person har erfarenhet från finansiering, en från läkemedelsutveckling, en har vetenskaplig expertis och två har kommersiell erfarenhet, säger Mats Grahn till Rapidus.

Men måste man vara över 40 för att kunna vara ordförande?

— Det finns inget krav att man ska vara en viss ålder, men att bygga upp ett internationellt kontaktnät är inte gjort på några år.

Mer om styrelsearbete i teknikföretag blir det ikväll på Rapidusbaren i Lund. På scen diskuterar bland andra Qlucores ordförande Gunnar Hesse, Genovis ordförande Ebba Åsly Fåhraeus och styrelseveteranen Gun-Britt Fransson.

Erik Olausson

Är du man, skåning och född på 60-talet? Då är du urtypen för en styrelseordförande på forskningsparken Ideon i Lund. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Grillen tänds i Köpenhamn

    Imorgon drar startup-mässan Tech Bbq igång. Nu väntar två dagars högintensivt minglande för entreprenörer och investerare — och det sydsvenska intresset är stort.

  • Inkubatorbolag firades på Ideon

    På onsdagen firade Ideon den senaste omgången bolag att ”examineras” från inkubator-programmet. Rapidus var på plats och har hela listan.

  • Förre Minc-vd:n drar igång försvarsinkubator

    Mincs förre vd, Daniel Persson, ska leda Ideons nya satsning på försvar och säkerhet. I en ny accelerator ska skånska startups kopplas samman myndigheter och försvarsindustrin.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.

  • Smile vinnare i bidragsracet

    Vinnova delar ut mångmiljonbelopp till Skånes inkubatorer. Men stödet skiljer sig kraftigt åt, nära 27 miljoner kronor mellan inkubatorerna i toppen och botten. Rapidus har listan över vem som fick vad.

  • Nu eller aldrig för Alligator

    Alligator Bioscience i Lund säljer ut nya aktier med megarabatt. När teckningskursen för en nyemission publicerades på måndagen föll aktien med 37 procent. Är detta botten?

  • Alligator skär ner – igen

    Alligator Bioscience säger upp två tredjedelar av personalen. Samtidigt vill bolaget göra en nyemission på 280 miljoner kronor för att satsa allt på ett kort.

  • Genovis får skjuts av storbank

    Sedan i tisdags har Lundabolaget Genovis aktie stigit med 20 procent efter en längre tids utförslöpa. Orsak: SEB Equities inleder bevakning av bolaget och rekommenderar köp. Vd Fredrik Olsson ser flera fördelar med att bankerna följer bolaget.