onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Toppchef lämnar Oatly

|  
|  ,

Livsmedelsbolaget Oatlys vd Jan Johansson lämnar företaget med omedelbar verkan. Någon ersättare finns inte i dagsläget.

Landskronabaserade Oatly är grundat som en avknoppning från forskning vid Lunds universitet kring laktorsfria livsmedel baserade på havremjölk. Förra året ökade omsättningen 10-15 procent till cirka 190 miljoner kronor, enligt styrelseordföranden Mats Hallkvist. Han är knapphändig med detaljer om varför Jan Johansson väljer att lämna bolaget.

— Jan har bestämt sig för att göra något annat efter fyra fantastiska år. Vi har dragit igång en rekryteringsprocess, säger Mats Hallkvist till Rapidus.

Jan Johansson menar att han och styrelsen hade olika uppfattning om vart bolaget var på väg.

— Vi har haft en diskussion vad gäller strategiska frågor och beslutat att det är dags att gå skilda vägar, säger han. 

Sören Billing

Livsmedelsbolaget Oatlys vd Jan Johansson lämnar företaget med omedelbar verkan. Någon ersättare finns inte i dagsläget. Landskronabaserade Oatly är grundat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.