fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ESS-bygge bakom dansk-svenskt skattesamarbete

|  , , ,
|  

Då ESS och Max IV står färdiga kommer tusentals internationella forskare och tekniker svärma i Öresundsregionen. Svenska Skatteverket och danska Skat slår nu huvudena ihop för att bereda vägen.

I mitten av mars ska Skat Øresunds chef Ernst Larsen ha möte med kollegan på Skatteverket i Malmö. Ernst Larsen räknar med att en rad åtgärder kommer behöva vidtas inom skatteområdet i Sverige och Danmark inför öppnandet av ESS och Max IV för att underlätta för tusentals nya pendlare och högkvalificerade gästarbetare som arbetar på båda sidor Sundet.

Utöver byggare, ingenjörer och fackfolk som behövs under byggtiden ska ESS-anläggningen vid öppnandet ha 400 anställda forskare i Lund och 60 forskare och tekniker i Danmark. Därtill kommer 2.000-5.000 gästande forskare varje år.

— En del kommer bo i Köpenhamn och pendla till Lund och vice versa, medan andra ska arbeta i båda länderna. Det måste vi vara beredda på. Jag tror inte vi av det skälet kommer få ändrade skatteregler men vi får ökade uppgifter som går på tvärs över Sundet med skattekontroller och med information om hur skattesystemet fungerar, säger Ernst Larsen.

Målet är att det ska vara så enkelt som möjligt att hyra in internationell arbetskraft som kan arbeta på båda sidor Sundet utan onödig byråkrati eller förvirring om skattereglerna.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Då ESS och Max IV står färdiga kommer tusentals internationella forskare och tekniker svärma i Öresundsregionen. Svenska Skatteverket och danska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.