måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Efter Ipendoaffären — rådgivaren öppnar Malmökontor

Arctos Corporate Finance har redan sytt ihop affären då Erling Pålsson sålde huvuddelen av Sydtotal till Priveq 2007 och då Zacco sålde Ipendo till CPA Global förra månaden. Nu öppnar rådgivningsbyrån kontor i Malmö för att satsa hårdare på den skånska marknaden för företagsaffärer.

Arctos arbetar främst med att hitta köpare till entreprenörsdrivna företag med en omsättning på 100 miljoner upp till ett par miljarder kronor. Bolaget har tidigare haft en person sporadiskt stationerad i Helsingborg, men Malmökontoret blir Arctos första regelrätta adress i Skåne.

— Skåne är dynamiskt och det finns en pragmatisk hållning här där man i högre utsträckning sätter känslorna åt sidan för att ta bolaget nästa steg, säger VD Thomas Karlsson.

Kontoret kommer initialt sysselsätta 3-4 personer under ledning av Simrishamnsbon Bertil Karlsson, en av Arctos tre grundare. Om ett år räknar Thomas Karlsson med att ha genomfört ytterligare ett antal affärer i Skåne och vara dubbelt så många i Malmö. Bolaget har haft danska Zacco som kund sedan 2009, då Arctos var rådgivare vid fusionen med Albihns. Men någon större verksamhet i Danmark siktar inte Thomas Karlsson på i dagsläget.

— Vi ser möjligheter på sikt, men det finns mycket att göra i Skåne först. Det är också lite annorlunda att göra affärer i Danmark, säger han.

Arctos sysselsätter idag 12 personer och omsätter 30-50 miljoner kronor per år. Bolaget agerar rådgivare vid ett tiotal större affärer om året.

Erik Olausson

Arctos Corporate Finance har redan sytt ihop affären då Erling Pålsson sålde huvuddelen av Sydtotal till Priveq 2007 och då Zacco sålde Ipendo till CPA […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.